بلاگ

بتن پلیمری

بتن های پلیمری اصلاح شده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

امروزه بتن ساخته شده با پلیمرهای اصلاح شده یا بتن های لاتکسی به طور گسترده ای در حوزه ی ترمیم، تعمیر و یا نوسازی سطوح بتنی آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع از بتن ها نیز مانند بتن های پلیمری که نسل قبلی از این نوع بتن ها به شمار می روند، تولید شده و از پلیمرهای نسبتاً مشابهی استفاده می شوند. یکی از تفاوت های این نوع از بتن ها با بتن های نسل قبلی آن است که پلیمر کمتری در ساخت آنها به کار می رود و از این رو، هزینه ی تولید این نوع بتن ارزان تر خواهد بود. همانطور که می دانید، گرانترین جزء در ساخت بتن پلیمری، پلیمرهای مورد استفاده خواهد بود.

بر طبق نظریات کمیته ی تخصصی 548 ACI، از مزایای بتن های ساخته شده با پلیمرهای اصلا شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش قدرت چسبندگی به لایه ی بتن زیرین
 • افزایش مقاومت در برابر نفوذ آب به جسم بتن
 • بهبود دوام و پایایی بتن
 • افزایش مقاومت فشاری و مدول خمشی بتن

محصولاتی که در ساخت بتن کاربرد دارند : چسب بتن

بتن پلیمری

همچنین این کمیته (ACI 548-09) موارد کاربرد این نوع بتن ها را نیز به شکل زیر عنوان نموده است:

 • محافظت از آرماتورها و فولاد مدفون در بتن در برابر خطر خوردگی
 • محافظت در برابر هجوم نمک ها و اسیدهای رقیق
 • ایجاد پوشش ها و غشاهای آب بند
 • کف سازی طبقات و تسطیح سطوح
 • ترمیم خرابی های ناشی از پوسته پوسته شدن بتن
 • چسباندن بتن های تازه و قدیمی به یکدیگر
 • چسباندن و نصب کاشی ها و تایل ها

هر آنچه باید بدانید : چگونه بتن را آب بند کنیم ؟

طرح اختلاط بتن پلیمری


طرح اختلاط این نوع پلیمرها نیز مانند بتن های معمولی است با این تفاوت که حدود 10 الی 25 درصد لاتکس مورد استفاده قرار گرفته و به طور عمومی از 15 درصد لاتکس استفاده می گردد. استفاده بیش از این نه تنها به بهبود خواص مکانیکی و دوام بتن کمکی نمی کند بلکه، هزینه ی ساخت بتن را نیز به شکل تصاعدی افزایش می دهد. باید دقت شود که در ساخت این نوع از بتن حتماً از آنتی فوم ها استفاده شود. در برخی موارد نیز، لاتکس ها در ترکیبات خود دارای آنتی فوم مناسب هستند و نیازی به اضافه کردن مجدد نیست. سیمان های تیپ یک تا 3 سیمان پرتلند، سیمان های کلسیم آلومیناتی و همچنین سیمان های آمیخته می توانند به خوبی با لاتکس های رایج سازگاری داشته باشند. توجه شود که نباید از سیمان های آمیخته با حباب هوا استفاده شود و یا اینکه در ساخت این نوع از بتن ها از مواد حباب ساز استفاده گردد. نسبت آب به سیمان نیز معمولاً بین 0/3 الی 0/4 در نظر گرفته می شود. حتی می توان از نسبت های آب به سیمان کمتری استفاده نمود، چراکه لاتکس ها معمولاٌ به دلیل خاصیتی که دارند می توانند کارایی بتن را افزایش دهند. توجه به این نکته نیز ضروری است که در هنگام محاسبه ی آب اختلاط، باید حتماً میزان آب مورد استفاده در لاتکس را نیز در محاسبات وارد کرد. در مواردی که از سنگدانه های بسیار ریز استفاده می شود یا سطح مورد نظر دارای تخلخل فراوان است و یا اینکه نرخ تبخیر از روی سطح بتن بسیار سریع اس، می توان از از نسبت های آب به سیمان بالاتری (حتی تا 0/6) نیز استفاده کرد.
همچنین کمیته ی تخصصی ACI 548.1R-09 به طور مثال یک طرح اختلاط برای ساخت بتن های با پلیمر اصلاح شده، ملات و پوشش های سطحی را نیز عنوان کرده است که می توان از آن به عنوان راهنما استفاده نمود.

بتن پلیمری

برای مطالعه بیشتر : فرق روان کننده و فوق روان کننده در چیست ؟

اجرا و تولید بتن پلیمری


گروه تخصصی مشاوران داریس آزما با بهره گیری از توان مهندسی و همچنین برنامه ی مدون در امر تحقیق و توسعه، همواره در جهت ارائه ی خدمات در زمینه ی بتن های خاص به پروژه های مختلف پیشگام بوده است. همچنین تولید و تهیه ی پلیمرهای لازم برای ساخت بتن های لاتکسی نیز با صرف کمترین هزینه و بالاترین بازدهی برای اهداف گوناگون، در دستور کار متخصصین این شرکت قرار داشته است. لذا این شرکت آمادگی خود برای ارائه ی خدمات مشاوره و همچنین تأمین افزودنی های لازم در این خصوص را اعلام می نماید.

بتن پلیمری

محصولاتی که در ساخت بتن کاربرد دارند : افزودنی بتن


Daris Shimi Dpt.

No Internet Connection