بلاگ

سازه ها و ساختمان های پیش ساخته بتنی و مزایای آن

سازه ها و ساختمان های پیش ساخته بتنی و مزایای آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

از آنجا که دوام یکی از اصلی ترین ویژگی های ساخت بتن است، تعجبی ندارد که از بسیاری از سازه های بتنی پیش ساخته در سازه‌هایی استفاده می‎شود که فرسایش زیادی از ترافیک تا عناصر آب و هوایی را مشاهده می کنند.


 

سازه های بتنی پیش ساخته


از آنجا که دوام یکی از اصلی ترین ویژگی های ساخت بتن است، تعجبی ندارد که از بسیاری از سازه های بتنی پیش ساخته در سازه‌هایی استفاده می‎شود که فرسایش زیادی از ترافیک تا عناصر آب و هوایی را مشاهده می کنند.

پارکینگ‌ها: در طراحی ساختار پارکینگ، دوام ، صرفه جویی و نصب سه نکته اساسی است که به همین دلیل بتن پیش ساخته معمولاً مصالح ساختمانی مورد نظر این سازه  است. چندین محصول مختلف بتنی پیش ساخته را در گاراژهای پارکینگ پیدا خواهید کرد; ستون ها، موانع عبور و مرور، پله ها، صفحات روسازی، روکش های معماری و سایر موارد.

پل ها: پل یادبود Walnut Lane صنعت بتن پیش ساخته را در ایالات متحده آغاز کرد و استفاده از مواد بتنی پیش ساخته برای پل ها امروز نیز ادامه دارد. خواهید دید که مواد بتنی پیش ساخته تیرها، قوس ها، شاه تیرها، دال های عرشه، کلاهک‌ها و موارد دیگر موارد دیگر استفاده می شود. صرف نظر از اندازه پل، بتن پیش ساخته این توانایی را به مهندسان می دهد تا سازه ای را با محیط همگام کرده تا با هر محیط تاریخی سازگار باشند.

کالورت‌ها: وقتی به خاطر می آورید که تونل های زیرزمینی روم باستان به عنوان نشانه های اولیه بتن پیش ساخته وجود دارد، به راحتی می توان فهمید که چگونه بخشی از زیرساخت های زیرزمینی امروزی کاربرد مناسبی برای بتن های پیش ساخته است. کالورت‌ها جعبه‌ای و سه طرفه در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند تا به فاضلاب سطحی و فاضلاب کمک کنند، پل‌های کوتاهی ایجاد و آب باران را حفظ کنند و موارد دیگر.

مهار کردن ورودی ها و حوضه های آبگیر: درست مانند کالورت‌ها بخشی از زیرساخت های زیرزمینی هستند، ورودی های حاشیه ای و حوضه های آبگیر نیز برای مدیریت فاضلاب استفاده می شوند. ایالت های مختلف و شهرداری های محلی استانداردهای متفاوتی برای این قطعات دارند، اما تولید بتن پیش ساخته می تواند همه آنها را در نظر بگیرد و محصولی را ایجاد کند که به تخلیه رواناب طوفان به زیرساخت های زیرزمینی در محل کمک کند.

دیوارهای صوتی: در مناطق شهری، دیوارهای صوتی به عنوان یک مانع صوتی بین بزرگراه ها و جوامع برپا می شوند. استفاده از بتن پیش ساخته برای این سازه ها می تواند آلودگی صوتی را تا 50 درصد کاهش دهد.

دیوارهای حائل: بسیاری از سیستم های نگهدارنده بتن شامل محصولات دیوار حائل سگمنتال (SRW )، بلوک های بزرگ مدولار پیش ساخته ( PMB) ، صفحات صورت زمینی تثبیت شده مکانیکی(MSE) ، دیوار قفسه ای، دیوارهای کنسول و … از عناصر پیش ساخته هستند.

 

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

ساختمان‌های بتنی پیش ساخته


ویژگی مقاومت در برابر آتش و کاهش دهنده صدا محصولات بتنی پیش ساخته آن‌ها را برای کاربردهای گوناگون ساختمانی ایده آل می کند. کاهش رطوبت و ایجاد محیطی کارآمد انرژی، دو عامل قانع کننده دیگر هنگام در نظر گرفتن یک ساختمان بتنی پیش ساخته است. تنوع متنوعی از ساختمانها که در زیر آورده شده است، قابلیت انعطاف پذیری بتن پیش ساخته را نشان می‌دهد.

ساختمانهای اداری: ویژگیهای منحصر به فرد محصولات بتنی پیش ساخته امکان طراحی منحصر به فرد ساختمان را فراهم می کند که جذاب و کاربردی باشد. از ستون های بتنی پیش ساخته که با صفحات معماری جفت شده اند، برای ایجاد فضاهای بزرگ و باز استفاده می‌شوند.

مسکن چند واحدی: محصولات بتنی پیش ساخته از مقاومت بالاتری در برابر آتش سوزی برخوردار هستند و همچنین به عنوان یک مانع صوتی عمل می کنند. این ویژگی ها این بتن را به گزینه ای مناسب برای هتل‌ها، خوابگاه‌ها، ساختمانهای آپارتمانی و مجتمع‌ها، جوامع زندگی سالمندان و سازه های مشابه تبدیل می کند.

بیمارستان ها و مراکز پزشکی: همچنین پایه ای محکم برای بیمارستان ها و مراکز درمانی فراهم می کند.

مدارس: بتن پیش ساخته ساخت و ساز مدارس را تسریع می کند.

 

هر آنچه باید بدانید : انواع چسب کاشی و کاربرد ها و مزایای آن

 

مزایای بتن پیش ساخته


برای پروژه های مسکونی و تجاری، بتن پیش ساخته به این معنی است که مهندسان از برنامه ریزی و طراحی بیشتری برخوردار هستند. محصولات بتنی پیش ساخته کاملاً سفارشی و آماده برای نصب سریع به محل می رسند. وقتی محصولات بتنی پیش ساخته را انتخاب می کنید، می توانید برنامه پروژه خود را تسریع کرده و از صرفه جویی در هزینه های ناشی از استفاده از محصولات بتنی خارج از سایت پیش بینی شده لذت ببرید. با این حال، مزایای آن فراتر از راحتی و سرعت کار است که شامل قابلیت انعطاف پذیری، کنترل، کارایی و پایداری است.

 

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

1. تنوع

توانایی شکل دهی این بتن شامل رنگ، بافت و اندازه مورد نظر شما دلیل عمده ای برای تأثیر آن در دامنه گسترده ای از صنایع و کاربردها است. در حالی که تصور برخی این است که بتن پیش ساخته فاقد قابلیت انعطاف پذیری است که عکس این قضیه صادق است.

2. محیط کنترل شده

بتن پیش ساخته در یک محیط کاملاً کنترل شده ایجاد می شود، که هرگونه تداخل در متغیرهای خارجی مانند هوا، تداخل در کیفیت یا جدول زمانی تولید را از بین می برد. شما کنترل کاملی بر آب و هوا دارید تا اطمینان حاصل کنید که تمام محصولات بتنی پیش ساخته در شرایط ایده آل به طور مداوم عمل‌آوری می شوند. از آنجا که به این شرایط ایده آل دسترسی دارید ، می توانید اطمینان حاصل کنید که تولید این مواد بتنی پیش ساخته به موقع انجام خواهد شد.

3. کارآیی

کارآیی در نتیجه محیط تولید کنترل شده حاصل می شود. هنگامی که می توانید بتن پیش ساخته را در کل سال در یک کارخانه تولید کنید، روند ساخت کلی را تسریع می کند نیازی نیست که نگران برنامه ریزی برای بتن‌ریزی برای یک فرصت کوچک در محل باشید  که امکان دارد تغییرات ناگهانی آب و  هوا کل پروژه شما را به تعویق بیندازد. همچنین به دلیل تکنیک های خط مونتاژ، که به نیروی کار کمتری نیاز دارند و فشار هماهنگی کار متخصص و تدارکات متخصص در محل را کاهش می دهد، در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

4. پایداری

ساخت بتن پیش ساخته فرایندی پایدار است. در حقیقت، بسیاری از توسعه دهندگان ساختمان های پایدار از بتن پیش ساخته برای صدور گواهینامه LEED استفاده می کنند.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

  تفاوت چسب کاشی با مخلوط ماسه سیمان

تفاوت چسب کاشی با ملات ماسه سیمان

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

چسب کاشی برای چسباندن کاشی ها به دیوار یا کف استفاده می شود ملات ماسه سیمان نیز برای چسباندن کاشی و سرامیک استفاده میشود که مقایسه این دو ملات می تواند برای شما جالب توجه باشد.


تفاوت های چسب کاشی و سرامیک با ملات ماسه سیمان را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم که در ادامه به تفصیل آن می پردازیم. 

هر آنچه باید بدانید : انواع چسب کاشی و کاربرد ها و مزایای آن

مقایسه چسب کاشی و مخلوط ماسه سیمان


ماسه سیمان

ملات ماسه-سیمان از سیمان پرتلند معمولی (OPC) و ماسه تشکیل می‌شود. ماسه موجود در ملات  به طور معمول ماسه رودخانه‌ای  است، که کنترل طرح اختلاط، دانه بندی و عدم وجود خاک در آن مشکل می باشد.

ایجاد مزاحمت در محل کار

کیسه‌های سیمان و ماسه که باید به مقدار زیاد خریداری شود،  به یک فضای بزرگ برای ذخیره نیاز دارند. سیمان و ماسه باید برای مخلوط شدن به منطقه دیگری منتقل شوند که فرآیندی است که فضای کار را آلوده می‌کند. کاشی ها قبل از اینکه با ماسه -سیمان چسبانده شوند، باید حداقل یک روز در آب خیسانده شوند که فرآیندی زمانبر است.

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 مشکل زیبایی و عدم چسبندگی

بدون افزودنی کندگیر کننده، مخلوط سیمان و ماسه به سرعت خشک می شود و پس از قرار دادن کاشی باعث مشکل در تنظیم کاشی ها می شود. این امر منجر به مشکل زیبایی خط کاشی ها و همچنین مقاومت ضعیف پیوند می شود، که در آینده دلیل جدا شدن اتصال کاشی ها خواهد بود. کاشی کاری به روش سنتی با استفاده از مخلوط ماسه سیمان باعث ایجاد حفره هایی در زیر کاشی‌ها می شود و آب می تواند از آن عبور کند که این مشکل، لکه سفید ایجاد می کند.

محدودیت کاربرد

محدودیت هایی برای استفاده از مخلوط ماسه و سیمان برای کاشی در شرایط زیر وجود دارد:

 • کاشی کم جاذب (پرسلان)
 • گرانیت با اندازه 60 *60* 60 سانتی متر یا بیشتر
 • موزاییک شیشه ای - روی لایه های صیقلی
 • روی کاشی های موجود
 • روی بسترهایی که در معرض حرکت هستند
 • در مناطق با فشار و ضربه بالا

میزان مصرف بالا

برای بدست آوردن مکانیزم اتصال، باید از لایه ضخیم مخلوط ماسه و سیمان برای کاشی‌کاری به صورت دسته ای و / یا تنظیم سطح کف استفاده شود. علاوه بر این، از آنجا که مخلوط خیلی سریع خشک می شود، مقدار زیادی مواد هدر می‌رود.

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

چسب کاشی

استفاده آسان

استفاده از چسب کاشی بسیار آسان است و برای استفاده از آن کافی است با آب مخلوط شود. فرآیند حمل و نقل آن آسان و گرد و غبار کمتری ایجاد می‌کند. همچنین برای چسباندن، نیازی به خیساندن کاشی ها نیست.

کیفیت کار

استفاده ار چسب کاشی زمان مناسب برای چسباندن کاشی را به ما می دهد تا کاشی ها در یک بازه زمانی خاص به راحتی تنظیم شوند. باعث می شود کاشی ها در یک ردیف قرار بگیرند و به زیبایی ظاهری نهایی برسند. استفاده ماله شکاف دار باعث توزیع یکنواخت چسب در پشت کاشی ها می شود و بسیاری از مشکلات مانند شکستگی کاشی ها را کاهش می دهد. تماس کامل چسب با پشت و بستر کاشی، قدرت اتصال قوی و کاشی کاری طولانی مدت را فراهم می کند.

تنوع کار

چسب های کاشی  برای کاربردهای خاص مانند چسباندن کاشی، موزاییک شیشه ای، گرانیت سایز بزرگ (از 60 60 60 سانتی متر)، قرار دادن کاشی بر روی لایه های صیقلی، روی سیستم دیوار خشک، روی کاشی های موجود بدون برداشتن آنها، بر روی مناطق خارجی، پارکینگ ها، مناطق صنعتی، در استخرها و موارد دیگر قابل استفاده هستند.

دلایل اقتصادی

کاشی کاری با استفاده از چسب کاشی با ماله شیاردار به مقدار کمتری مواد احتیاج دارد. لایه چسب بسیار نازک تر از مخلوط سیمان و ماسه است، و این بار کمتری به ساختار ساختمان وارد می‌کند. از یک کیسه چسب کاشی 25 کیلوگرمی می توان برای کاشی کاری به طور متوسط ​​6 - 7 متر مربع استفاده کرد. میزان پوشش چسب کاشی به صافی بستر، ابزار کار و مهارت کاشی کار بستگی دارد.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

 بتن پیش ساخته و موارد استفاده

بتن پیش ساخته و موارد استفاده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

 به بتنی گفته می‌شود که در کارخانه ساخته، قالب ریزی و عمل‌آوری می‌شود و توسط تجهیزات ویژه حمل و نقل به محل منتقل و نصب می‌شوند. بسیاری گمان می کنند صنعت بتن پیش ساخته از روم باستان آغاز شده است، زیرا به نظر می رسد شبکه گسترده ای از تونل های زیرزمینی که تا به امروز وجود دارد، استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته را نشان می دهد.


با این حال، تاریخ مستند صنعت بتن پیش ساخته امروزی از دهه 1900 آغاز شد که مهندسی انگلیسی به نام جان الکساندر برودی کشف کرد که اجزای بتنی پیش ساخته می‌توانند برای ساخت یک سازه به طور کارآمد در کنار هم قرار بگیرند. برودی برای اولین بار حق ثبت اختراع فرآیند ساخت پنل‌های بتنی پیش ساخته را بدست آورد.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

 

در سال 1950، اولین سازه اصلی بتنی پیش ساخته در ایالات متحده ظاهر شد، پل یادبود (Walnut Lane) در فیلادلفیا. این پل از نظر بسیاری به عنوان آغاز صنعت بتن پیش ساخته در ایالات متحده شناخته شده است.

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

ساخت بتن پیش ساخته


بتن پیش ساخته با استفاده از قالب در خارج از محل ساخته می شود. این تفاوت اصلی بین بتن پیش ساخته و بتن‌ریزی در محل است. در اینجا یک مرور کلی از روند بتن پیش ساخته وجود دارد:

بتن پیش ساخته در قالب چوبی یا فولادی مش بندی شده با سیم یا میلگرد ریخته می شود. در صورت نیاز، این قالب ممکن است دارای کابل پیش تنیده نیز باشد.

این ماده در یک محیط کنترل شده عمل‌آوری می‌شود.

پس از اتمام، بتن پیش ساخته به یک محل ساختمانی منتقل شده و در جای خود قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که همه بتن های پیش ساخته با کابل از پیش تنیده، تقویت نشده اند. افزودن این تقویت به ویژه در بسیاری از سازه ها و ساختمانها که به حداکثر رساندن مقاومت بتن ضروری است، بسیار مفید است.

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

در چه نوع پروژه هایی از بتن های پیش ساخته استفاده می کنند؟


شاید تطبیق پذیری یکی از دلایل متنوع بودن سازه های بتونی پیش ساخته باشد، از پارکینگ ها، پل ها و ساختمان های اداری گرفته تا استادیوم ها، مغازه های خرده فروشی و مسکن. واضح است که هر نوع ساختمانی می تواند از مزایای محصولات بتنی پیش ساخته بهره مند شود. برخی از متداول ترین پروژه های ساختمانی که از بتن پیش ساخته استفاده می کنند در زیر ذکر شده است:

 

هر آنچه باید بدانید : انواع چسب کاشی و کاربرد ها و مزایای آن

 

سازه های بتنی پیش ساخته


از آنجا که دوام یکی از اصلی ترین ویژگی های ساخت بتن است، تعجبی ندارد که از بسیاری از سازه های بتنی پیش ساخته در سازه‌هایی استفاده می‎شود که فرسایش زیادی از ترافیک تا عناصر آب و هوایی را مشاهده می کنند.

پارکینگ‌ها: در طراحی ساختار پارکینگ، دوام ، صرفه جویی و نصب سه نکته اساسی است که به همین دلیل بتن پیش ساخته معمولاً مصالح ساختمانی مورد نظر این سازه  است. چندین محصول مختلف بتنی پیش ساخته را در گاراژهای پارکینگ پیدا خواهید کرد; ستون ها، موانع عبور و مرور، پله ها، صفحات روسازی، روکش های معماری و سایر موارد.

پل ها: پل یادبود Walnut Lane صنعت بتن پیش ساخته را در ایالات متحده آغاز کرد و استفاده از مواد بتنی پیش ساخته برای پل ها امروز نیز ادامه دارد. خواهید دید که مواد بتنی پیش ساخته تیرها، قوس ها، شاه تیرها، دال های عرشه، کلاهک‌ها و موارد دیگر موارد دیگر استفاده می شود. صرف نظر از اندازه پل، بتن پیش ساخته این توانایی را به مهندسان می دهد تا سازه ای را با محیط همگام کرده تا با هر محیط تاریخی سازگار باشند.

کالورت‌ها: وقتی به خاطر می آورید که تونل های زیرزمینی روم باستان به عنوان نشانه های اولیه بتن پیش ساخته وجود دارد، به راحتی می توان فهمید که چگونه بخشی از زیرساخت های زیرزمینی امروزی کاربرد مناسبی برای بتن های پیش ساخته است. کالورت‌ها جعبه‌ای و سه طرفه در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند تا به فاضلاب سطحی و فاضلاب کمک کنند، پل‌های کوتاهی ایجاد و آب باران را حفظ کنند و موارد دیگر.

مهار کردن ورودی ها و حوضه های آبگیر: درست مانند کالورت‌ها بخشی از زیرساخت های زیرزمینی هستند، ورودی های حاشیه ای و حوضه های آبگیر نیز برای مدیریت فاضلاب استفاده می شوند. ایالت های مختلف و شهرداری های محلی استانداردهای متفاوتی برای این قطعات دارند، اما تولید بتن پیش ساخته می تواند همه آنها را در نظر بگیرد و محصولی را ایجاد کند که به تخلیه رواناب طوفان به زیرساخت های زیرزمینی در محل کمک کند.

دیوارهای صوتی: در مناطق شهری، دیوارهای صوتی به عنوان یک مانع صوتی بین بزرگراه ها و جوامع برپا می شوند. استفاده از بتن پیش ساخته برای این سازه ها می تواند آلودگی صوتی را تا 50 درصد کاهش دهد.

دیوارهای حائل: بسیاری از سیستم های نگهدارنده بتن شامل محصولات دیوار حائل سگمنتال (SRW )، بلوک های بزرگ مدولار پیش ساخته ( PMB) ، صفحات صورت زمینی تثبیت شده مکانیکی(MSE) ، دیوار قفسه ای، دیوارهای کنسول و … از عناصر پیش ساخته هستند.

 

 

ساختمان‌های بتنی پیش ساخته


ویژگی مقاومت در برابر آتش و کاهش دهنده صدا محصولات بتنی پیش ساخته آن‌ها را برای کاربردهای گوناگون ساختمانی ایده آل می کند. کاهش رطوبت و ایجاد محیطی کارآمد انرژی، دو عامل قانع کننده دیگر هنگام در نظر گرفتن یک ساختمان بتنی پیش ساخته است. تنوع متنوعی از ساختمانها که در زیر آورده شده است، قابلیت انعطاف پذیری بتن پیش ساخته را نشان می‌دهد.

ساختمانهای اداری: ویژگیهای منحصر به فرد محصولات بتنی پیش ساخته امکان طراحی منحصر به فرد ساختمان را فراهم می کند که جذاب و کاربردی باشد. از ستون های بتنی پیش ساخته که با صفحات معماری جفت شده اند، برای ایجاد فضاهای بزرگ و باز استفاده می‌شوند.

مسکن چند واحدی: محصولات بتنی پیش ساخته از مقاومت بالاتری در برابر آتش سوزی برخوردار هستند و همچنین به عنوان یک مانع صوتی عمل می کنند. این ویژگی ها این بتن را به گزینه ای مناسب برای هتل‌ها، خوابگاه‌ها، ساختمانهای آپارتمانی و مجتمع‌ها، جوامع زندگی سالمندان و سازه های مشابه تبدیل می کند.

بیمارستان ها و مراکز پزشکی: همچنین پایه ای محکم برای بیمارستان ها و مراکز درمانی فراهم می کند.

مدارس: بتن پیش ساخته ساخت و ساز مدارس را تسریع می کند.

 

 

مزایای بتن پیش ساخته


برای پروژه های مسکونی و تجاری، بتن پیش ساخته به این معنی است که مهندسان از برنامه ریزی و طراحی بیشتری برخوردار هستند. محصولات بتنی پیش ساخته کاملاً سفارشی و آماده برای نصب سریع به محل می رسند. وقتی محصولات بتنی پیش ساخته را انتخاب می کنید، می توانید برنامه پروژه خود را تسریع کرده و از صرفه جویی در هزینه های ناشی از استفاده از محصولات بتنی خارج از سایت پیش بینی شده لذت ببرید. با این حال، مزایای آن فراتر از راحتی و سرعت کار است که شامل قابلیت انعطاف پذیری، کنترل، کارایی و پایداری است.

  

1. تنوع

توانایی شکل دهی این بتن شامل رنگ، بافت و اندازه مورد نظر شما دلیل عمده ای برای تأثیر آن در دامنه گسترده ای از صنایع و کاربردها است. در حالی که تصور برخی این است که بتن پیش ساخته فاقد قابلیت انعطاف پذیری است که عکس این قضیه صادق است.

2. محیط کنترل شده

بتن پیش ساخته در یک محیط کاملاً کنترل شده ایجاد می شود، که هرگونه تداخل در متغیرهای خارجی مانند هوا، تداخل در کیفیت یا جدول زمانی تولید را از بین می برد. شما کنترل کاملی بر آب و هوا دارید تا اطمینان حاصل کنید که تمام محصولات بتنی پیش ساخته در شرایط ایده آل به طور مداوم عمل‌آوری می شوند. از آنجا که به این شرایط ایده آل دسترسی دارید ، می توانید اطمینان حاصل کنید که تولید این مواد بتنی پیش ساخته به موقع انجام خواهد شد.

3. کارآیی

کارآیی در نتیجه محیط تولید کنترل شده حاصل می شود. هنگامی که می توانید بتن پیش ساخته را در کل سال در یک کارخانه تولید کنید، روند ساخت کلی را تسریع می کند نیازی نیست که نگران برنامه ریزی برای بتن‌ریزی برای یک فرصت کوچک در محل باشید  که امکان دارد تغییرات ناگهانی آب و  هوا کل پروژه شما را به تعویق بیندازد. همچنین به دلیل تکنیک های خط مونتاژ، که به نیروی کار کمتری نیاز دارند و فشار هماهنگی کار متخصص و تدارکات متخصص در محل را کاهش می دهد، در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

4. پایداری

ساخت بتن پیش ساخته فرایندی پایدار است. در حقیقت، بسیاری از توسعه دهندگان ساختمان های پایدار از بتن پیش ساخته برای صدور گواهینامه LEED استفاده می کنند.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

  انواع چسب کاشی و کابرد و مزایای آن

انواع چسب کاشی و کابرد و مزایای آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

چسب کاشی، نوعی چسب بر پایه پلیمر است که از مقاومت پیوند بالایی برخوردار است و برای چسباندن کاشی ها به دیوار یا کف استفاده می شود. از چسب کاشی انتظار می رود که کاشی را نه فقط برای سال‌ها بلکه برای دهه‌ها بدون هیچ گونه شکست ثابت نگه دارد، کار با آن آسان باشد، باید فضای کافی بین کاشی و بستر را به اندازه کافی پر کند و به آهستگی سخت شود تا زمان کافی برای کار را فراهم کند.


 خوشبختانه چسب های کاشی تا حدی پیشرفت کرده اند که می توان همه این خواسته ها را با موفقیت بدست آورد. در بیشتر موارد، معمولا نوع کاشی و محل نصب، عامل تعیین کننده نوع چسب هستند.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

 

انواع چسب کاشی


 چسب های کاشی در دو نوع مختلف، چسب های کاشی خمیری و چسب های پودری وجود دارند.

همانطور که از نامش پیداست، چسب های خمیری می توانند مستقیما استفاده شوند، بنابراین استفاده از آنها بسیار آسان است. اما محدودیت‌هایی نیز دارند، به طور مثال، این نوع چسب ها فقط می توانند برای نصب کاشی‌های سرامیکی کوچک استفاده شوند.

از طرف دیگر، چسب های پودری باید با آب مخلوط شوند که زمان بیشتری لازم دارد. با این حال، این نوع چسب پیوند بسیار قوی‌تری را ارائه می دهد و به طور کلی می توان آنها را برای کاشی های سرامیکی، چینی و سنگ های طبیعی تقریباً در هر شکلی  استفاده کرد.

 

 

 

مزایا و معایب چسب کاشی


 

مزایای چسب کاشی

دلیل انتخاب چسب کاشی این است که توانایی چسبندگی این ماده بسیار زیاد است و استفاده از  این مواد برای کاشی کف یا دیوار باعث ماندگاری طولانی کاشی روی سطح مدنظر می‌شود. علاوه بر این، لایه چسب نازک و یکنواخت است. این ماده همچنین دارای عملکردهای چسبندگی قوی، کشش خوب، ضد آب و ضد رطوبت است،  از مات شدن، محو شدن و تغییر رنگ جلوگیری می کند و به دلیل رطوبت، دیوار و کف کپک نمی زند. شایان ذکر است که چسب کاشی می تواند دوره ساخت را کاهش دهد و ساخت آن آسان است.

 

معایب چسب کاشی

 • قیمت بالاتری در مقایسه با ملات ماسه سیمان سنتی دارد.
 • چسب کاشی پس از استفاده، فرمالدئید آزاد می کند که برای سلامتی انسان مضر است.

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

موارد کاربرد چسب کاشی


 

1.5 دیوارها و کف

کاشی های سرامیکی کوچک اغلب برای دیوارها استفاده می شود و در بیشتر موارد، چسب خمیری آماده برای این کار مناسب است. اگر کاشی و سرامیک بزرگتر (بزرگتر از 30 *30 *30 سانتی متر) باشد شما باید از چسب پودری استفاده کنید..

2.5. سرویس ها

چسب خمیری آماده هرگز نمی توانند برای کاشی کاری در محل های دارای رطوبت استفاده شوند، حتی اگر از کاشی و سرامیک استفاده شود. در عوض، همیشه باید از یک چسب پودری استفاده کنید. موارد اصلی که باید در انتخاب چسب پودری مناسب رعایت شود، رنگ، انعطاف پذیری و زمان گیرش و میزان آببندی آن است.

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

اقدامات ضروری در ساخت چسب کاشی


1. عمودی و مسطح بودن بستر باید قبل از استفاده تأیید شود.

2. هرگز چسب خشک شده را با آب مخلوط نکنید.

۳- بعد از 24 ساعت کاشی کاری، می توانید درزها را پر کنید.

۴- این محصول برای استفاده در محیط 4 درجه سانتیگراد الی 40 درجه سانتیگراد مناسب است.

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

 بتن سبک و کاربرد ها و انواع آن

بتن سبک و کاربرد ها و انواع آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

بتن سبک مخلوطی است که با سنگدانه های درشت سبک مانند شیل، خاک رس یا تخته سنگ ساخته می شود، که خاصیت آن چگالی کم است. بتن سبک سازه‌ای دارای وزن مخصوصی کمتر از 1800 کیلوگرم بر مترمکعب است.


اولین استفاده مدرن از بتن سبک در سال 1917 ثبت شد، زمانی که شرکت ناوگان اضطراری آمریکا به دلیل مقاومت و عملکرد بالا این مخلوط ساخت کشتی ها را با آن آغاز کرد. از آن زمان، LWC به یک ماده ساختمانی رایج برای ساخت دیوارهای باربر ، پل ها و سیستم های فاضلاب تبدیل شده است.

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

بتن سبک (lightweight concrete) چیست


بتن سبک مخلوطی است که با سنگدانه های درشت سبک مانند شیل، خاک رس یا تخته سنگ ساخته می شود، که خاصیت آن چگالی کم است. بتن سبک سازه‌ای دارای وزن مخصوصی کمتر از 1800 کیلوگرم بر مترمکعب است در حالی که وزن مخصوص بتن معمولی در محدوده 2400 الی 2800 کیلوگرم بر متر مکعب قرار دارد که این باعث می شود بتن سبک برای ساخت سازه های مدرن که به حداقل سطح مقطع در پی نیاز دارند ایده آل باشد و به عنوان جایگزینی مناسب برای بتن معمولی ظاهر شده است.

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

تفاوت بین بتن معمولی و بتن سبک


بر خلاف بتن معمولی، بتن سبک دارای محتوای آب بیشتری است. استفاده از سنگدانه های متخلخل باعث افزایش زمان خشک شدن می شود. بنابراین، برای جبران این مشکل، سنگدانه ها قبل از افزودن به سیمان، در آب خیس می شوند.

همانطور که قبلاً ذکر شد، بتن معمولی به دلیل وجود سنگدانه های متراکم تر در حالت طبیعی خود، دارای وزن مخصوص بیشتری است. در نتیجه، بسیاری معتقدند بتن معمولی در مقایسه با بتن سبک ارزان‌تر است اما پروژه های ساخته شده با بتن معمولی نیاز به مواد اضافی برای قاب بندی، روکش فلزی و آرماتورهای فولادی دارند - در نهایت هزینه کلی را افزایش می دهند. در حالی که LWC به ویژه برای پروژه های بزرگتر، یک ماده ساختمانی مقرون به صرفه است.

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

کاربردهای عملی بتن سبک


یکی از محبوب ترین سازه های ساخته شده با بتن سبک ساختمان بانک آمریکا در شارلوت نیویورک  است. این نشان می دهد که چگونه می توان از LWC برای ساخت سازه های عالی استفاده کرد، به ویژه از آنجا که احتمال انتقال بار مرده از یک طبقه به طبقه دیگر بسیار کاهش یافته است .

بنابراین LWC برای ساخت کف اضافی در بالای سازه های قدیمی یا حتی جدید ایده آل است، زیرا خطر سقوط را کاهش می دهد. به همین ترتیب، می توان از آن برای ساختن پل، عرشه، تیرچه، اسکله، سازه های پیش ساخته و ساختمان های بلند مرتبه با تراکم کاهش یافته استفاده کرد. به عنوان مثال، استفاده از LWC در پل رودخانه Wabash به سازندگان اجازه داد تا تراکم پروژه را 17٪ کاهش دهند و از نظر هزینه 18٪ صرفه جویی کنند - که بالغ بر 1.7 میلیون دلار است.

با توجه به هدایت حرارتی پایین LWC و مقاومت در برابر حرارت بالاتر، امروزه معمولاً برای عایق بندی لوله های آب، دیوارها، پشت بام ها و غیره استفاده می شود. LWC همچنین معمولاً برای ساخت خطوط بین ایالتی و ترافیکی، بدون افزودن بار مرده به سازه های موجود، مورد استفاده قرار می گیرد.

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

انواع بتن سبک


 • بتن با سنگدانه‌های سبک

این فرم از بتن سبک با استفاده از سنگدانه های متخلخل و سبک شامل رس ، Slate ، پوکه آتشفشانی، خاکستر  یا پرلیت ساخته می‌شود.

 • بتن هوا دهی شده یا اسفنجی

این نوع بتن سبک به عنوان بتن گازی یا بتن اسفنجی نیز شناخته می شود، زیرا با ورود حفره های بزرگ به ملات یا بتن ساخته می‌شود. فضاهای خالی معمولاً از طریق یک واکنش شیمیایی یا با استفاده از یک ماده هوازا تزریق می‌شوند.

بتن هوادهی شده یا اسفنجی  عایق حرارتی مناسبی بوده و خود تراکم است که این امر این بتن را برای استفاده در فضاهای صعب العبور و سیستم های فاضلاب ایده آل می کند.

 • بتن بدون ریزدانه

این شکل  از بتن با حذف سنگدانه های ریز از مخلوط ساخته می‌شود که فقط از حفره های بزرگ و سنگدانه های درشت تشکیل شده است. به همین دلیل است که بتن بدون ریزدانه از عایق بندی بهتری برخوردار بوده و جمع شدگی ناشی از خشک شدن نسبتاً کمتری دارد.

این نوع بتن برای دیوارهای باربر بسیار مناسب است و می تواند برای سازه های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد. اما  از این نوع بتن سبک به خصوص به دلیل چگالی و محتوای سیمان کم نباید با بتن مسلح استفاده شود.

 

هر آنچه باید بدانید : الیاف فولادی و خواص آن در بتن

مزایا بتن سبک


کاهش بار مرده

افزایش سرعت ساخت و ساز

قابل انعطاف

حمل آسان

مقرون به صرفه

هدایت حرارتی کم و مقاومت در برابر آتش

ماده ای ایده آل برای عایق بندی در برابر آسیب گرما

جمع شدگی کمتر بتن سبک در مقایسه با بتن معمولی

مقاومت بیشتر در برابر پوسیدگی و هجوم موریانه ها

هر آنچه باید بدانید : میلگرد ضوابط نمونه برداری و مشخصات آن

 

معایب بتن سبک


طولانی بودن زمان خشک شدن

بتن‌ریزی دشوار

امکان جداشدگی سیمان از سنگدانه

 

 هر آنچه باید بدانید : الیاف PP و خواص آن در بتن

 

کلام آخر


به طور کلی بتن سبک یک جایگزین مقرون به صرفه برای بتن معمولی است، خصوصاً تا وقتی که مقاومت سازه را به خطر نیاندازد. تخلخل بالاتر LWC همچنین بر هدایت حرارتی آن تأثیر می گذارد و آن را برای پروژه هایی که به عایق بندی ناشی از آسیب گرما نیاز دارند مناسب می کند

 

هر آنچه باید بدانید : روان کننده نسل جدید بتن

 

 کرگیری بتن یا آزمایش مغزه گیری

کرگیری بتن یا آزمایش مغزه گیری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

کرگیری بتن یا هسته های بتنی برای آزمایش خصوصیات واقعی بتن در سازه های موجود مانند مقاومت، نفوذ پذیری، تجزیه و تحلیل شیمیایی، کربناسیون و غیره استفاده می شود. نمونه برداری از هسته های بتن و آزمایش مقاومت آن در زیر شرح داده شده است. با استفاده از نمونه برداری و آزمایش مغزگیری می‌توان ارزیابی مستقیم‌تری از مقاومت بتن را انجام داد.


هسته های بتنی معمولاً با استفاده از یک ابزار برش دوار با قطرهای مختلف الماس بریده می شوند. به این ترتیب، یک نمونه استوانه  ا‌ی معمولاً با انتهای ناهموار و گاهی با قطعات تقویت شده تعبیه شده به دست می آید.

هسته ها به صورت بصری توصیف و عکس برداری و توجه ویژه ای به فشردگی، توزیع سنگدانه ها، وجود فولاد و غیره می شوند.

سپس هسته باید در آب خیسانده و با گوگرد مذاب پوشانده شود تا انتهای آن به صورت موازی، در زاویه راست قرار گیرد و سپس در شرایط مرطوب مطابق BS 1881 قسمت 4: 1970 یا ASTM C 42-77 آزمایش شود.

 

از نمونه های مغزگیری می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • تعیین مقاومت و چگالی
 • عمق کربناسیون بتن
 • تجزیه و تحلیل شیمیایی
 • نفوذ پذیری آب/گاز
 • تجزیه و تحلیل پتروگرافی
 • آزمون نفوذپذیری کلرید ASHTO

مقاومت نمونه آزمایش هسته بتنی به شکل، نسبت و اندازه آن بستگی دارد. تأثیر نسبت ارتفاع/قطر (H / D) بر مقاومت ثبت شده استوانه یک واقعیت ثابت است. مقاومت هسته باید مطابق با مقاومت استوانه استاندارد یعنی برای نسبت H / D = 2 باشد،  بنابراین هسته باید ترجیحاً این نسبت را نزدیک به 2 داشته باشد.

 

کر گیری بتن

 

برای مقادیر H / D کمتر از 1، بین 1 و 2، یک فاکتور تصحیح باید اعمال شود. هسته های با نسبت H / D کمتر از 1 نتیجه غیر قابل اعتماد می دهد. هسته های با قطر بسیار کوچک در نتایج نسبت به هسته های با قطر بزرگ پراکندگی بیشتری دارند، از این رو استفاده از آنها معمولاً توصیه نمی شود.

قاعده کلی اتخاذ شده برای تعیین اندازه هسته، علاوه بر نسبت H / D ، اندازه اسمی سنگدانه است و قطر باید کمتر از 3 برابر حداکثر سنگدانه سنگ نباشد. برای قطر هسته کمتر از 3 برابر اندازه سنگدانه، تعداد بیشتری از هسته ها باید آزمایش شوند.

 

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

عوامل موثر بر مقاومت هسته های بتنی


در زیر عواملی وجود دارد که مقاومت فشاری هسته های بتنی استخراج شده را تحت تأثیر قرار می دهد:

 

اندازه سنگدانه

اگر نسبت قطر هسته به حداکثر اندازه سنگدانه کمتر از 3 باشد، باعث کاهش مقاومت هسته می شود.

 

فولاد تقویت کننده عرضی (خاموت)

گزارش شده است که وجود فولاد عرضی باعث کاهش 5 تا 15 درصدی مقاومت فشاری هسته می شود. تاثیر فولاد تعبیه شده در بتن بر روی مقاومت آن مطلوب است اما با این وجود، وجود فولاد به موازات محور هسته مطلوب نیست.

 

هر آنچه که باید بیشتر بدانید : محصولات الیاف بتن

 

نسبت ارتفاع به قطر (H/D)

مقدار این نسبت باید حداقل 95/0 و حداکثر 2 باشد. نسبت بالاتر باعث کاهش مقاومت می شود.

 

سن بتن

هیچ گونه سنی از طرف انجمن بتن توصیه نمی شود زیرا برخی شواهد نشان می دهد که بتن درجا پس از 28 روز مقاومت کمی می‌گیرد. در حالی که برخی دیگر نشان می دهند که در شرایط متوسط، افزایش مقاومت بیش از 28 روز پس از 3 ماه 10٪ و پس از 6 ماه 15٪ است، از این رو محاسبه تأثیر سن بر مقاومت هسته بتنی کار آسانی نیست.

 

مقاومت بتن

به نظر می رسد که  کاهش مقاومت هسته در بتن‌های پر مقاومت‌تر بیشتر  و کاهش آن برای بتن با مقاومت 40 مگاپاسکال، 15٪ گزارش شده است. با این حال کاهش7٪ منطقی در نظر گرفته می شود.

 

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

 

عملیات نمونه برداری

مقاومت هسته ها به طور کلی کمتر از استوانه استاندارد است که تا حدی به اختلال ناشی از ارتعاشات در حین عملیات حفاری مربوط می‌شود.

 

شرایط محل در برابر نمونه های استاندارد

از آنجا که عمل‌آوری محل به طور قابل ملاحظه ای کمتر از عمل‌آوری توصیه شده برای نمونه های استاندارد است، مقاومت هسته درجا بدون تغییر کمتر از نمونه های استانداردی است که در طی عملیات بتن ریزی آزمایش شده است.

 

 

 میلگرد ضوابط نمونه برداری و مشخصات آن

میلگرد ضوابط نمونه برداری و مشخصات آن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

میله های تقویت کننده فولادی یا میلگرد در ساخت بتن برای افزایش مقاومت در برابر کشش استفاده می شود و مکمل ویژگی مقاومت فشاری بتن است. میلگرد همچنین به دلیل ترک خوردگی بتن ناشی از چرخه‌های انبساط و انقباض، به حفظ یکپارچگی سازه کمک می کند. مقاومت کششی فولاد میلگرد و مقاومت پیوند بین میلگرد و بتن از ویژگی های بسیار مهم میلگرد است.


آزمایشات کشش محبوب ترین نوع آزمایش برای آزمایش میلگرد است، تست های دیگر شامل تست خم و تست خستگی است. آزمایش کشش میلگرد نسبتاً ساده است و هیچ تغییری در هندسه مواد لازم نیست زیرا از طول میلگرد واقعی برای تعیین مقاومت و کشیدگی میلگرد استفاده می شود.

نتایج معمول عبارتند از:

نقطه تسلیم

مقاومت تایید یا مقاومت تسلیم خارج از مرکز

مقاومت  کششی

کشیدگی در حداکثر نیرو

کشیدگی پس از شکستگی

ضوابط نمونه برداری از میلگرد

نمونه برداری از میلگرد مطابق با استانداردهای مبحث نهم مقررات ملی ساختمان  انجام می شود.

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

ارزیابی و پذیرش آرماتورها

تواتر نمونه برداری


9-22-12-1-1  تعداد و تواتر نمونه‌ها باید به گونه‌ای باشند که نتایج آزمایش‌های انجام شده بر روی آن‌ها معرف کل آرماتورها باشند. هر سری نمونه‌ی آزمایشی تعداد 5 آزمونه را در بر می‌گیرد. تواتر نمونه برداری حداقل برابر مقادیری است که در بندهای (الف) تا (پ) زیر آورده شده‌اند.

الف- به ازای هر 500 کیلو نیوتن وزن و کسر آن یک سری،

ب- از هر قطر یک سری،

پ- از هر نوع فولاد یک سری،

 

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

مشخصات هندسی آرماتورها


الف- رواداری طول، قطر و آج‌های نوع آجدار آرماتورها باید مطابق با استاندارد ملی شماره 3132 باشند.

ب- الزامات قطر اسمی انواع میلگردهای ساده و آجدار ، قطر زمینه میلگردهای آجدار بدون در نظر گرفتن آج آن‌ها،  ، و قطر خارجی میلگردهای آجدار با احتساب کامل آج آن‌ها، ، بر اساس استاندارد مطابق جدول 9-22-7 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 99 می‌باشند.

 

steel r

 

هر آنچه که باید بیشتر بدانید : محصولات الیاف بتن

 

ارزیابی و پذیرش

مقاومت آرماتورها


الف- مقاومت تسلیم مشخصه‌ی آرماتور، ، و مقاومت گسیختگی مشخصه‌ی آن، ، در صورتی قابل قبول هستند که نتایج آزمایش‌ها ضوابط ب و  پ زیر را تامین نمایند.

ب- مقاومن تسلیم هر یکی از 5 آزمونه بزرگ‌تر یا مساوی مقاومت مشخصه‌ی تسلیم باشد.

steel r 2

 

چنان چه تمام یا قسمتی از رابطه فوق تامین نشوند، باید یک سری نمونه‌ی دیگر انتخاب و نتایج 10 آزمونه‌ی این دو سری رابطه‌ی زیر را تامین نمایند:

 

steel r 3

 

در روابط فوق، Fy.obs مقومت تسلیم به دست آمده از آزمایش هر آزمونه ، و Fy.obs.m متوسط مقاومت‌های تسلیم 10 آزمونه است. S مقدار انحراف معیار نتایج آزمونه‌ها است.

در هر یک از دو حالت مذکور در بند “ب” فوق، باید تمامی روابط زیر یرقرار باشند:

 

steel r 4

در روابط فوق، Fsu.obs مقاومت گسیختگی هر آزمونه است.

 

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

  

 


روان کننده نسل جدید بتن

روان کننده نسل جدید بتن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

ترکیب فوق روان کننده‌ها یا کاهنده‌های آب در بتن یکی از موثرترین و اقتصادی ترین روش های تکنولوژیکی برای دستیابی به توسعه پایدار در صنعت ساخت و ساز است زیرا وقتی به مقدار کمی از این مواد به بتن اضافه شود، باعث کاهش  استفاده از سیمان، افزایش دوام سازه های بتنی و همچنین امکان استفاده از افزودنی‌های معدنی مثل میکروسیلیس، خاکستر بادی یا سرباره و بتن بازیافتی را فراهم می کند.


بنابراین، استفاده از فوق روان کننده‌ها به این دلیل که فناوری موجود در تولید کلینکر سیمان از نظر محیط زیست دوستانه نیست (انرژی و منابع طبیعی زیادی را مصرف می کند و تعدادی از آلاینده های نامطلوب هوا، به ویژه مقادیر زیادی از CO2 را منتشر می کند) یک مسئله مهم زیست محیطی است، مواد افزودنی فوق روان کننده از نوع پلی الکترولیت، مانند نفتالین سولفوناته، میعانات ملامین سولفوناته - رمالدئید، دارای نقص هایی مانند پراکندگی ضعیف، افت شدید اسلامپ، افزایش جمع شدگی بتن و آلودگی هنگام تولید هستند. بنابراین نوع جدیدی از فوق روان کننده ها بسیار کارآمد حاوی کو پلیمرها شانه‌ای با یک گروه آویز پیوندی از اکسید پلی اتیلن ایجاد شده است که دارای مزایایی نظیر کاهش قابل توجه نسبت آب به سیمان، ماندگاری کارایی بالا در دوز‌های مصرفی کم و سازگار عالی با دوزهای بالاتر صنعتی هستند.

 

 هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند که جذب چنین پلیمرهای شانه مانند بر روی سطوح سیمان بر رفتار رئولوژیکی در آن تاثیر گذار است. سیمان پرتلند عمدتا از چهار ماده معدنی تشکیل شده است ، یعنی Ca3 SiO5 ، Ca2 SiO4 ، Ca3 Al2 O6 و Ca4 Al2 Fe2 O10 که به اختصار به C3S ، C2S ، C3A ، C4AF و گچ گفته می شود. طبق تحقیقات اخیر، به طور گسترده‌ای پذیرفته شده است که سطوح فازهای سیلیکات C3S) ،(C2S و هیدراتهای سیلیکات کلسیم ( C – S – H) بار منفی دارند، در حالی که سطوح فازهای آلومینات (C3A) ، (C4AF) بار مثبت دارند. از این رو ، برای این مواد معدنی سیمان انتظار نمی رود که فوق روان کننده ها به طور یکنواخت جذب شوند. برخی از مواد معدنی موجود در سیمان ممکن است مقدار بسیار بیشتری از مواد افزودنی را جذب کنند.

 

بتن روان با روان کننده بتن

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

 

اثرات فوق روان کننده بتن


اثرات PACP ( Amphoteric Comb-like Copolymer Superplasticizer)  بر کاهش آب، گیرش، مقاومت فشاری، هیدراتاسیون و ساختار منافذ به طور سیستماتیک بررسی شده و  نتایج نشان می دهد که این نوع جدید از فوق روان کننده کوپلیمر شانه‌ای مانند آمفوتریک(PACP)  مزایای قابل توجهی از لحاظ عملکرد و تکنولوژیکی را نسبت به روان کننده‌های معمولی و فوق روان کننده های پلی کربوکسیلات نشان می دهد. مقدار کمی از PACP میزان مصرف آب را تا 45٪ کاهش می‌دهد، افزودن PACP نیز زمان گیرش سیمان را عقب نمی گذارد و مقاومت فشاری اولیه و نهایی بتن را به  میزان قابل توجهی افزایش می دهد. از این رو این نوع فوق روان کننده بخاطر مقاومت اولیه بالاتر و زمان کوتاهتر گیرش و ظرفیت بالای کاهش دهنده آب برای صنعت بتن پیش ساخته بسیار مناسب است. علاوه بر این، PACP می تواند روند تکامل گرما را بیشتر بهبود ببخشد و زمان رسیدن به بالاترین دمای هیدراتاسیون را به تأخیر می اندازد که این ویژگی را برای بتن حجیم بسیار مناسب است. در نهایت PACP ساختار منافذ خمیر سیمان سخت شده را به طور قابل توجهی اصلاح می‌کند که به بهبود دوام بتن کمک می کند.

 

روان کننده بتن داریس شیمی

هر آنچه که باید بیشتر بدانید : محصولات الیاف بتن

 

 
 

الیاف PP و خواص آن در بتن

الیاف PP و خواص آن در بتن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

الیاف پلی پروپیلن که با نام پلی پروپیلن یا PP نیز شناخته می شود، یک الیاف مصنوعی است که از پروپیلن 85٪ تبدیل شده و در کاربردهای مختلف و در بسیاری از صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. پلی پروپلین (pp)  اولین پلیمر استری رگولار است که به اهمیت صنعتی رسیده است، این ماده یک ترموپلاستیک است، به این معنی که در یک درجه حرارت مشخص خاص انعطاف پذیر یا قالب‌پذیر می شود و پس از سرد شدن جامد می شود.


اگرچه بتن مزایای زیادی در ساخت و ساز دارد، اما رفتار شکننده آن همچنان یک نقص بزرگ برای لرزه‌نگاری و سایر کاربردهایی است که در اصل در رفتار انعطاف پذیر مورد نیاز است. اخیراً توسعه بتن تقویت شده با الیاف پلی پروپیلن  به بهبود این نواقص بتن کمک کرده است زیرا افزودن الیاف در بتن، مقاومت فشاری، خمشی، مقاومت در برابر کشش و مقاومت در برابر ضربه و همچنین دوام بتن را بهبود می بخشد.

ماده اولیه پلی پروپیلن از مونومریک C3H6 حاصل می شود که صرفاً هیدروکربن است. روش پلیمریزاسیون، وزن مولکولی زیاد و روش پردازش آن به الیاف باعث می شود که الیاف پلی پروپیلن همانطور که در زیر توضیح داده شده است دارای خواص بسیار مفیدی باشند:

یک آرایش اتمی منظم در مولکول پلیمر و تبلور زیاد وجود دارد. به دلیل ساختار منظم ، به عنوان پلی پروپیلن ایزوتاکتیک شناخته می شود.

عدم تحرک شیمیایی باعث مقاومت الیاف در برابر بیشتر مواد شیمیایی می شود.

سطح آبگریز الیاف pp توسط خمیر سیمان مرطوب نمی شود و باعث می شود تا الیاف‌ها در اثر مخلوط شدن مانند سایر الیاف از اثر تورم جلوگیری کنند، تقاضای آب برای الیاف پلی پروپیلن صفر است.

 ماتریس سیمان می تواند در ساختار مش بین الیاف‌های منفرد نفوذ کرده و یک پیوند مکانیکی بین ماتریس  الیاف ایجاد کند.

 پلی پروپیلن (PP) یک پلیمر الفین است (بنابراین ترموپلاستیک است) با نقطه ذوب نسبتاً کم ، این ماده ناهموار سفید و با مقاومت شیمیایی بالا از محصولات جانبی نفت است.

 

هر آنچه که باید بیشتر بدانید : محصولات الیاف بتن

 

pp fiber content

 

خواص الیاف PP


 • خواص فیزیکی کم
 • مقاومت کم در برابر حرارت
 • مقاومت شیمیایی عالی
 • شفاف تا مات
 • قیمت پایین
 • پردازش آسان

الیاف پلی پروپیلن خصوصیات عایق حرارتی خوبی را نشان می دهد و در برابر اسیدها، قلیاها و حلال های آلی بسیار مقاوم است، این الیاف به گرما و نور حساس است.

 

 

مشخصات الیاف پلی پروپیلن


رنگ ظاهری : سفید ، سیاه ، سبز

مقطع : دایره

وزن مخصوص الیاف پلی پروپیلن : 0.91

مقاومت کششی≈۴۰۰ (نیوتن بر میلیمترمربع)

مدول الاستیک:   2.7 GPa

محدوده ذوب ۱۶۵ درجه سیلسیوس

مقاومت در برابر اسیدها و قلیاها بالا

مقاومت در برابر نمک بالا

ظرافیت ۹ , ۵ , ۳ دنیر

طول برش ۶ , ۱۲ , ۱۸ میلی متر

درصد ازدیاد طول ۸۰ درصد

غوطه وری در آب ۵ – ۳ ثانیه

استفاده از الیاف  PP در بتن

 

 

نقش الیاف pp  در بتن


ترک ها نقش مهمی در بتن دارند زیرا ساختارهای بتنی را به عناصر نفوذپذیر و در نتیجه با خطر بالای خوردگی تغییر می دهند. ترک ها نه تنها کیفیت بتن را کاهش می دهند و از نظر زیبایی شناسی آن را غیر قابل قبول می کنند بلکه باعث خارج شدن سازه‌ها از سرویس می شوند. اگر این ترک‌ها از عرض مشخصی بیشتر نشوند، نه برای بحث سازه ای مضر هستند و نه برای سرویس دهی بنابراین، کاهش عرض ترک مهم است و این امر می تواند با افزودن الیاف پلی پروپیلن به بتن محقق شود. بنابراین افزودن الیاف در ماتریس بتن این شکاف‌ها را از بین می برد و آن‌ها را از باز شدن بیشتر باز می دارد.

دلایل عمده تشکیل ترک عبارتند از جمع شدگی پلاستیک ، نشست پلاستیک ، آسیب انجماد و ذوب، آسیب ناشی از آتش سوزی و غیره...

 

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

 

جمع شدگی پلاستیک


هنگامی اتفاق می افتد که آب سطحی قبل از رسیدن آب اضافی به سطح، تبخیر شود. الیاف پلی پروپیلن به دلیل انعطاف پذیری و توانایی انطباق با فرم، سطح ترک پلاستیک را کاهش می دهند. افزودن 1/0٪ حجمی از الیاف در کاهش میزان ترک خوردگی با ضریب 5-10 موثر است. میزان کاهش ترک متناسب با مقدار الیاف موجود در بتن است.

 

آسیب ذوب و انجماد 

 افزودن اندک الیاف پلی پروپیلن به بتن با جلوگیری از انتقال آب از طریق حالتهای طبیعی ورود، نفوذ جریان آب را از طریق ماتریس بتن کاهش می دهد. مویینه، ساختار منافذ و غیره کاهش می یابد و دوام بتن را افزایش می‌دهد.

 

خسارت ناشی از آتش

گرما به بتن نفوذ می کند و در نتیجه رطوبت لایه بیرونی را می‌گیرد. بخار رطوبت به سمت داخل به صورت سرد برمی‌گردند و دوباره در فضای خالی جذب می شوند. آب و بخار در فضای داخلی تجمع می یابند و بدین ترتیب فشار بخار به سرعت افزایش می یابد و باعث ترک خوردگی و پاشیدگی بتن می شود. در صورتی که در بتن الیافی مسلح شده با الیاف PP، الیاف در دمای 160 درجه سانتیگراد ذوب می شوند و فضاهای خالی در بتن ایجاد می کنند. فشار بخار در حفره های تازه شکل گرفته آزاد می شود و جوشش مواد منفجره به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

خصوصیات بتن مسلح با الیاف PP


قبل از اختلاط بتن، متغیرهای طول الیاف، مقدار و نحوه مخلوط طراحی تنظیم می شوند. مخلوط های خوب بتن الیافی مسلح معمولاً در مقایسه با مخلوط های معمولی بتن حاوی حجم ملات زیادی هستند. نسبت ابعاد برای الیاف معمولاً بین 100 تا 200 محدود می شود زیرا الیافی که طول خیلی بلندی دارند تمایل به"گلوله" شدن در مخلوط را داشته و مشکلاتی برای کارایی ایجاد می‌کنند. به طور معمول، الیاف به طور تصادفی در بتن توزیع می شوند. با این حال، اضافه کردن الیاف به بتن باید به گونه ای باشد که الیاف در جهت تنش اعمال شده تراز شوند که در نتیجه مقاومت های کششی و خمشی بیشتری ایجاد می کنند، باید تراکم کافی وجود داشته باشد تا بتن تازه به طور رضایت بخشی جریان یابد و الیاف PP به طور یکنواخت در مخلوط پراکنده شوند. الیاف نباید در سطح شناور شوند و یا در بتن تازه ته نشین شوند. مواد افزودنی شیمیایی(فوق روان‌کننده‌ها) در درجه اول برای افزایش کارایی مخلوط به مخلوط های بتن تقویت شده با الیاف اضافه می شوند. مواد افزودنی هوازا و کاهنده آب معمولاً به مخلوط‌هایی با محتوای  50٪ ریزدانه یا بیشتر اضافه می شوند. فوق روان کننده ها، هنگامی که به بتن تقویت شده با الیاف اضافه می شوند، می توانند نسبت آب به سیمان را کاهش دهند و مقاومت، پایداری حجمی و ویژگی‌های کارایی مخلوط مرطوب را بهبود بخشند.

از الیاف پلی پروپیلن برای تقویت ماتریس های سیمانی به دو روش مختلف استفاده می شود. یک کاربرد در اجزای ورق نازک است که در آن پلی پروپیلن تقویت اولیه را فراهم می کند، حجم آن نسبتاً زیاد و بیش از 5٪ است، تا قطعه مورد نظر هم تقویت و هم سخت شود. در کاربردهای دیگر، میزان حجم پلی پروپیلن کم و کمتر از 00.3٪ حجمی است و هدف اصلی آن این است که به عنوان تقویت کننده ثانویه برای کنترل ترک عمل کند، اما برای کاربردهای دیگر مثل تحمل بار ساختاری نیست. عملکرد و تأثیر الیاف پلی پروپیلن در بتن تازه و سخت شده متفاوت است و بنابراین این دو موضوع جداگانه مورد بررسی قرار می گیرند.

 

 هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

اثرات روی بتن تازه


پارامتر اصلی که غالباً برای تعیین کارایی بتن تازه استفاده می شود، تست اسلامپ است. اندازه اسلامپ عمدتا به جذب آب و تخلخل سنگدانه‌ها، محتوای آب در مخلوط، مقدار سنگدانه ها و مواد ریز موجود در مخلوط، شکل سنگدانه ها و مشخصات سطح مواد تشکیل دهنده در مخلوط بستگی دارد. مقادیر اسلامپ با افزودن الیاف پلی پروپیلن به طور قابل توجهی کاهش می یابد، همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است مخلوط بتن نسبتاً چسبناک می شود و در نتیجه باعث افزایش چسبندگی و انسجام بتن تازه می شود که برای رفع این اشکال از فوق روان‌کننده‌ها استفاده می‌شود.

در هنگام اختلاط بتن الیافی با حرکت سنگدانه ها، الیاف رشته ای از هم جدا می‌شوند، به طوری که آن‌ها از شبکه ای از رشته های الیاف پیوند یافته به الیاف‌های جداگانه تبدیل می‌شوند، به دلیل سطح ویژه زیاد این الیاف مخلوط بتن با الیاف پلی پروپیلن در مقایسه با بتن ساده میزان آب انداختگی و جداشدگی کمتری دارد. الیاف پلی پروپلین بتن را در کنار هم نگه می دارند و در نتیجه      سرعت نشست سنگدانه ها را کاهش می دهند.

الیاف PP با افزایش ظرفیت کششی بتن تازه، در برابر تنش های کششی ناشی از تغییرات حجم، ترک خوردگی انقباض پلاستیکی اولیه را کاهش می دهد. الیاف PP همچنین تنش های کششی را به طور یکنواخت در سرتاسر بتن توزیع می کند. با کاهش ترک خوردگی ناشی از جمع شدگی پلاستیک، به دلیل کاهش ترک‌های حاصل از ترک‌های انقباضی موجود، تعداد ترک‌های بتن در حال بارگیری کاهش می یابد. اگر همچنان  ترک های انقباضی ایجاد شود، الیاف این ترک ها را پر می کند و در عین حال طول و عرض آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

pp fiber table 

 

اثرات روی بتن سخت شده


افزودن الیاف پلی پروپیلن در بتن به میزان قابل توجهی بر مقاومت فشاری و مدول الاستیسیته تأثیر نمی گذارد اما مقاومت کششی را افزایش می دهد. مقاومت کششی مستقیم بتن الیافی مسلح شده با PP  از 9٪ تا 13٪ مقاومت فشاری آن است. افزودن الیاف PP در بتن، مقاومت کششی مستقیم را تقریباً 20٪ تا 50٪ افزایش می دهد.

 

مقاومت فشاری


مقاومت فشاری بتن یک پارامتر حیاتی است زیرا پارامترهای دیگر مانند کشش، خمش و غیره را تعیین می کند. تأثیر الیاف پلی پروپیلن بر مقاومت فشاری بتن در بسیاری از تحقیقات مورد بحث قرار گرفته است و مشاهده شده است که الیاف پلی پروپیلن باعث کاهش یا افزایش مقاومت فشاری می شود، اما اثر کلی در بسیاری از موارد ناچیز است. در حقیقت، اثر کم الیاف پلی پروپیلن بر مقاومت فشاری بتن ممکن است با خطای آزمایش برابر در نظر گرفته شود.

 

مقاومت کششی و خمشی


 با افزایش کسری حجمی الیاف، مقاومت کششی خمشی افزایش می یابد. همچنین مشاهده شده است که با افزایش نسبت ابعاد الیاف، مقاومت افزایش می یابد.

 

مقاومت پیوند


لازم است که بین الیاف و ماتریس پیوند خوبی وجود داشته باشد. بنابراین هدف این است که تعداد زیادی ترک در فاصله نزدیک که عرض ترک‌ها بسیار کم باشد و تقریباً با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد تولید شود تا سرعت نفوذ مواد مهاجم به ماتریس را کاهش یابد. مقاومت پیوند زیاد به ایجاد فاصله نزدیک ترک‌ها کمک می کند اما  لازم است که الیاف شکل پذیری کافی برای جذب اثرات را داشته باشند. اما از نظر چسبندگی فیزیوشیمیایی هیچ پیوندی بین الیاف و ژل سیمان وجود ندارد. استفاده از الیاف پلی پروپیلن رشته ای و پیچ خورده با ساختار باز کمبود چسبندگی سطحی را تا حدی برطرف کرده است.

 

 

خاصیت خزش و انقباض بتن


 الیاف pp باعث کاهش خزش می شوند که به عنوان تغییر شکل وابسته به زمان بتن تحت تنش ثابت تعریف می شود. مقادیر خزش بتن الیافی ممکن است فقط 10 تا 20٪ مقادیر مربوط به بتن معمولی باشد. انقباض بتن، که در اثر تبخیر آب در بتن در هنگام خشک شدن ایجاد می شود، توسط الیاف نیز کاهش می یابد.

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

نفوذ کلرید


علاوه بر خواص مکانیکی بهبود یافته به دلیل وجود الیاف pp، نفوذ کلرید نیز با به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می یابد.

موانع استفاده از الیاف PP

اگرچه الیاف PP در بسیاری از زمینه ها کاربردهای گسترده ای پیدا میکنند، اما هنوز هم در برخی از خواص نواقصی دارند. در رابطه با الیاف تک رشته ای، پیوند ضعیف بین الیاف و ماتریس منجر به مقاومت کششی کم می شود. الیاف PP توسط نور خورشید و اکسیژن مورد حمله قرار می گیرند، با این وجود پوشش بتن در اطراف الیاف از آن به خوبی محافظت می کند که این نقص خیلی قابل توجه نیست. بعلاوه، بعضی اوقات الیاف به عنوان ماده‌ای با الاستیسیته کمتر نسبت به ماتریس سیمان، به عنوان آغازگر ترک عمل می کنند. پیوند مکانیکی با ماتریس سیمان نیز کم است. الیاف با ایجاد نقص های ریز در ماتریس سیمان باعث افزایش حجم منافذ بتن می شوند.

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 
 

الیاف فولادی و خواص آن در بتن

الیاف فولادی و خواص آن در بتن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

الیاف فولادی یک تقویت کننده فلزی است که برای تقویت بتن با نسبت ابعاد و شکل‌های مختلف تعریف می‌شود. این الیاف به اندازه کافی کوچک هستند تا به طور تصادفی دریک مخلوط بتن با استفاده از روش‌های معمول اختلاط  پراکنده شوند. معمولا برای افزایش کارایی و پایداری بتن مسلح شده با الیاف فولادی، از فوق روان کننده ها (مواد افزودنی شیمیایی) در مخلوط بتن استفاده می‌کنند.


رفتار بتن مسلح شده با الیاف فولادی را می توان با توجه به کاربرد، درصد حجم الیاف و اثر بخشی الیاف در سه گروه طبقه بندی کرد. به عنوان مثال بتن الیافی براساس درصد حجم الیاف آن به شرح زیر طبقه بندی می شود: 1- با درصد حجمی بسیار کم الیاف فولادی (کمتر از 1٪ در هر حجم بتن)، که سال‌ها برای کنترل انقباض پلاستیک و به عنوان تقویت روسازی استفاده می شده است. 2- با درصد حجمی متوسط (1 تا 2% در هر حجم بتن) که می تواند مدول پارگی، مقاومت در برابر خمش، مقاومت در برابر ضربه و سایر خصوصیات مکانیکی مطلوب بتن را بهبود بخشد. 3- با درصد حجمی زیاد الیاف فولادی (بیش از 2٪ در هرحجم  بتن) که برای کاربردهای خاص مانند مقاومت در برابر ضربه و مقاومت در برابر انفجار استفاده می شود.

در رده استفاده از الیاف با حجم زیاد (بیش از 2٪ در هر حجم بتن)، الیاف فولادی دارای خواص مکانیکی عالی است و می تواند بدون تقویت مواد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. با این حال استفاده از این نوع الیاف به دلیل مشکلاتی در پردازش سطحی و هزینه، اغلب برای کاربردهای کاملاً تخصصی مناسب هستند.

 

steel fiber

 

اثرات مفید الیاف فولادی در بتن


تأثیر مفید الیاف‌ها در بتن به عوامل زیادی از جمله نوع، شکل، طول، سطح مقطع، مقاومت، محتوای الیاف، مقاومت پیوند الیاف، مقاومت ماتریس، طراحی مخلوط و نحوه مخلوط شدن بتن بستگی دارد. افزودن ایاف فولادی در بتن مسلح به طور کلی دارای چندین مزیت است از جمله:

1. باعث افزایش مقاومت کششی

2.  بهبود مقاومت خمشی بتن

3. سازوکار ترکیبی الیاف‌های فولادی و تمایل آنها به توزیع مجدد تنش به طور مساوی در کل ماتریس به مقاومت پس از ترک خوردگی و مهار ترک های بتن کمک می کند.

 4. افزایش شکل پذیری بتن

4- بهبود دوام بتن

 

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

موارد کاربرد


1. بزرگراه‌ و باند فرودگاه

بتن‌های الیاف مسلح شده با الیاف فولادی را می توان در ساخت روسازی های جدید و یا برای ترمیم روسازی های موجود با استفاده از پوشش های پیوندی یا غیرپیوندی در زیر دال استفاده کرد. این الیاف منجر به مقاومت خمشی بالاتر و کاهش ضخامت روسازی می شود. علاوه بر این، مقاومت در برابر ضربه و بارگذاری مکرر را افزایش می یابد، ظرفیت کرنش کششی بیشتر و منجر به افت حداکثر عرض ترک نسبت به بتن ساده می شود.

2.سازه های هیدرولیکی

مهمترین مزیت استفاده از بتن مسلح شده با الیاف فولادی در سازه های هیدرولیکی، مقاومت این نوع بتن در برابر حفره یا فرسایش به دلیل سرعت زیاد جریان آب در مقایسه با بتن مسلح معمولی است.

3. شاتکریت الیافی

 شاتکریت الیافی در تثبیت شیب سنگ، پوشش تونل و ترمیم پل استفاده می شود. ممکن است یک پوشش نازک از شاتکریت ساده به صورت یکپارچه در بالای شاتکریت الیافی برای جلوگیری از لکه گیری سطح به دلیل زنگ زدگی الیاف فولادی استفاده شود. از شاتکریت الیافی می‌توان در محافظت از سازه های فلزی استفاده کرد.

4. بتن نسوز

بتن های نسوز تقویت شده با الیاف فولادی در معرض تنش حرارتی زیاد، چرخه حرارتی و شوک حرارتی دوام بیشتری نسبت به بتن معمولی دارند. افزایش سرویس دهی احتمالاً به دلیل ترکیبی از کنترل ترک، مقاومت بالا، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر سایش است که توسط الیاف فولادی ایجاد می شود.

5. بتن پیش ساخته

از بتن الیافی فولادی می توان در ساخت محصولات پیش ساخته مانند پوشش منفذ، لوله های بتنی و پایه‌ها و قاب‌ها استفاده کرد. مقاومت خمشی و مقاومت در برابر ضربه بتن مسلح شده با الیاف فولادی یافته اجازه استفاده از این محصولات را در شرایط سخت را می‌دهد.

6. صنعت ساختمان

افزودن الیاف فولادی به  بتن‌های مسلح معمولی دارای مزایای مختلفی از جمله موارد زیر ست:

1. افزودن الیاف فولادی می تواند مقاومت در برابر ضربه را نسبت به اعضای متداول بتن مسلح معمولی را افزایش دهد، در نتیجه مقاومت در برابر آسیب محلی و جوش خوردن را افزایش می دهد.

 2. افزودن الیاف‌ فولادی می تواند رشد ترک و گسترش ترک را مهار کند. این باعث اجازه استفاده از میلگرده‌های فولادی با مقاومت بالا را بدون داشتن عرض ترک زیاد یا تغییر شکل در بارهای سرویس ‌می‌شود.

3.  افزودن الیاف فولادی باعث شکل پذیری اعضای متداول بتن مسلح معمولی می شود و از این رو پایداری و یکپارچگی آنها را تحت بارهای زلزله و انفجار افزایش می دهد.

4. افزودن الیاف فولادی باعث افزایش مقاومت برشی اعضای بتن مسلح معمولی می‌شود. در نتیجه مقاومت بتن دردال‌ها افزایش یافته و شکست ناگهانی ناشی از تورفتگی می تواند به یک شکست تدریجی شکل پذیر تبدیل شود.

 

الیاف فولادی

هر آنچه که باید بیشتر بدانید : محصولات الیاف بتن

 

خصوصیات مکانیکی بتن الیافی مسلح شده با الیاف فولادی


مکانیزم ترک و کنترل ترک الیاف‌های فولادی سه تأثیر عمده در رفتار سازه های بتن الیافی فولادی دارد:

1.  افزودن الیاف فولادی باعث تاخیر در ترک خوردگی خمشی می شود. کرنش کششی در اولین ترک می تواند تا 100 درصد افزایش یابد و کرنش نهایی ممکن است به اندازه 20 تا 50 برابر بتن ساده باشد.

 2. افزودن الیاف‌های فولادی رفتار پس از ترک خوردگی کاملاً مشخصی را به ساختار منتقل می کند.

 3. خاصیت توقف ترک و در نتیجه افزایش شکل پذیری، ظرفیت جذب انرژی بیشتری (چقرمگی بالاتر) را به سازه قبل از خرابی اعطا می کند.

1. مقاومت فشاری

تحقیقا نشان داده است افزودن 1.5٪ الیاف فلزی باعث افزایش مقاومت فشاری تا 15% می شود. شیب تدریجی در قسمت نزولی منحنی های تنش-کرنش نشان دهنده بهبود مقاومت در برابر سایش، شکل پذیری و مقاومت بتن الیافی فولادی است که در شکل زیر نشان داده شده است.

 

مقاومت فشاری الیاف فولادی

 

2. مقاومت برشی

تحقیقات نشان داده است که افزودن الیاف فولادی به میزان قابل توجهی مقاومت برشی بتن را افزایش می دهد. مقاومت برشی نهایی بتن حاوی 1٪ حجمی الیاف فولادی تا 170٪ در مقایسه با بتن مسلح معمولی بدون الیاف افزایش می یابد.

تقویت برشی عرضی سنتی می تواند با افزودن الیاف فولادی به عنوان یک گزینه موثر کاملاً جایگزین شود و همچنین به جای استفاده از یک نوع الیاف فولادی، ترکیبی از الیاف فولادی با  نسبت های مختلف در بهبود عملکرد مکانیکی بتن مسلح شده با الیاف فولادی موثرتر است.

3. مقاومت کششی

افزودن 1.5٪ حجمی الیاف فولادی می تواند مقاومت کششی مستقیم بتن را تا 40٪ بهبود بخشد. الیاف‌های فولادی صاف و بدون قلاب به افزایش قابل ملاحظه مقاومت در برابر کشش مستقیم بتن تا 133٪ برای افزودن 6٪ وزنی الیاف فولادی کمک می کنند. به طور کلی افزودن الیاف صرفاً برای افزایش مقاومت کششی مستقیم احتمالاً ارزش ندارد. با این حال، همانند مقاومت فشاری ، الیاف فولادی منجر به بهبود در رفتار پس از ترک خوردگی یا مقاومت می شود.

4. مقاومت در برابر ضربه

مقاومت بتن مسلح شده با الیاف فولادی در برابر بارهای دینامیکی یا مواد منفجره 8 تا 10 برابر بیشتر از بتن ساده است. نتایج آزمایش نمونه های حاوی مقاومت کششی بالا الیاف‌های فولادی سینوسی به قطر 0.50 میلی متر نشان دهنده بهبود مقاومت در برابر بتن تحت بارگذاری ضربه بیش از 400 درصد است. افزایش قدرت خستگی با افزایش درصد الیاف فولادی نیز مشاهده شده است.

5. دوام

خوردگی در سازه های بتنی به دلیل وجود ترک کمتر در ساختارهای بتن الیافی فولادی در مقایسه با سازه های معمولی کمتر است.

6. مقاومت خمشی و سختی

طی تحقیقات دریافتند كه تأثیر الیاف فولادی بر مقاومت خمشی بتن بسیار بیشتر از تأثیر آن بر كشش مستقیم یا فشاری است.

 

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

 

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی الیاف فولادی


1. مقاومت کششی 700-1200 مگاسکال

2.  حالت فیزیکی: رشته های گسسته فولادی جنس

3. فولاد کم کربن

4. رنگ: مسی و خاکستری

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

انواع الیاف فولادی


الیاف فولادی از لحاظ اندازه به دو اندازه میکرو و ماکرو تقسیم می‌شوند که الیاف‌ فولادی میکرو معمولا با قطر 0.8 میلی‌متر و طول 16 میلی‌متر و الیاف‌های ماکرو با قطری معادل 0.8 تا 1 و طول 50 میلی‌متر در بازار موجود می‌باشد.

از لحاظ شکل ظاهری هم به صورت الیاف‌های صاف و مستقیم، دو سر قلاب و یا دو سر قلاب سینوسی تقسیم می‌شوند.

 

steel fiber 4steel fiber 5steel fiber 6

 

 هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن