بلاگ

بتن پیش ساخته و موارد استفاده

بتن پیش ساخته و موارد استفاده

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 به بتنی گفته می‌شود که در کارخانه ساخته، قالب ریزی و عمل‌آوری می‌شود و توسط تجهیزات ویژه حمل و نقل به محل منتقل و نصب می‌شوند. بسیاری گمان می کنند صنعت بتن پیش ساخته از روم باستان آغاز شده است، زیرا به نظر می رسد شبکه گسترده ای از تونل های زیرزمینی که تا به امروز وجود دارد، استفاده از مصالح ساختمانی پیش ساخته را نشان می دهد.


با این حال، تاریخ مستند صنعت بتن پیش ساخته امروزی از دهه 1900 آغاز شد که مهندسی انگلیسی به نام جان الکساندر برودی کشف کرد که اجزای بتنی پیش ساخته می‌توانند برای ساخت یک سازه به طور کارآمد در کنار هم قرار بگیرند. برودی برای اولین بار حق ثبت اختراع فرآیند ساخت پنل‌های بتنی پیش ساخته را بدست آورد.

 

محصولات داریس آزما : چسب کاشی

 

در سال 1950، اولین سازه اصلی بتنی پیش ساخته در ایالات متحده ظاهر شد، پل یادبود (Walnut Lane) در فیلادلفیا. این پل از نظر بسیاری به عنوان آغاز صنعت بتن پیش ساخته در ایالات متحده شناخته شده است.

 

برای مطالعه بیشتر : انواع چسب بتن

 

ساخت بتن پیش ساخته


بتن پیش ساخته با استفاده از قالب در خارج از محل ساخته می شود. این تفاوت اصلی بین بتن پیش ساخته و بتن‌ریزی در محل است. در اینجا یک مرور کلی از روند بتن پیش ساخته وجود دارد:

بتن پیش ساخته در قالب چوبی یا فولادی مش بندی شده با سیم یا میلگرد ریخته می شود. در صورت نیاز، این قالب ممکن است دارای کابل پیش تنیده نیز باشد.

این ماده در یک محیط کنترل شده عمل‌آوری می‌شود.

پس از اتمام، بتن پیش ساخته به یک محل ساختمانی منتقل شده و در جای خود قرار می گیرد.

لازم به ذکر است که همه بتن های پیش ساخته با کابل از پیش تنیده، تقویت نشده اند. افزودن این تقویت به ویژه در بسیاری از سازه ها و ساختمانها که به حداکثر رساندن مقاومت بتن ضروری است، بسیار مفید است.

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

 

در چه نوع پروژه هایی از بتن های پیش ساخته استفاده می کنند؟


شاید تطبیق پذیری یکی از دلایل متنوع بودن سازه های بتونی پیش ساخته باشد، از پارکینگ ها، پل ها و ساختمان های اداری گرفته تا استادیوم ها، مغازه های خرده فروشی و مسکن. واضح است که هر نوع ساختمانی می تواند از مزایای محصولات بتنی پیش ساخته بهره مند شود. برخی از متداول ترین پروژه های ساختمانی که از بتن پیش ساخته استفاده می کنند در زیر ذکر شده است:

 

هر آنچه باید بدانید : انواع چسب کاشی و کاربرد ها و مزایای آن


نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
پیوست (0 / 1)
انتشار موقعیت