بلاگ

انوع چسب بتن

انواع چسب بتن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

چسب بتن انواع مختلفی دارند ، اما به طور کلی می توان آنها را به دو دسته مهم چسب بتن اپوکسی و چسب بتن لاتکس یا پلیمری تقسیم بندی کرد. از چسب های بتن برای ترمیم بتن ، آب بندی بتن و افزایش خصوصیات شیمیایی و مکانیکی بتن ، اتصال بتن قدیم به جدید و … استفاده می گردد. چسب‌ بتن عموماً ساخته شده از محلول‌هاى کلوئیدى از پلیمرهاى مختلف در آب هستند که مقاومت کششى، خمشى و همچنین دوام بتن را افزایش مى‌دهند. وزن مخصوص چسب بتن در اغلب موارد به میزان 1 گرم بر سانتی‌متر مکعب می‌باشد.


یکی از افزودنی های پر اهمیت صنعت بتن، چسب بتن است. از جمله مصارف چسب بتن می‌توان به ترمیم بتن،آب بندی، ترمیم بافت‌های قدیمی بتن، افزایش مقاومت بتن، جلوگیری از ترک بتن، افزایش خواص شیمیایی و مکانیکی و … اشاره کرد.

چسب بتن در ترکیب با بتن و ملات های ساخته شده از جمله سیمان و آهک موجب افزایش مقاومت کششی وجلوگیری از ایجاد ترک در ملات می شود. اغلب این چسب های بتن بدون نیاز به افزودن آب، کاملا هموژن بوده و مقاومت کششی، خمشی و همچنین دوام بتن، گچ و آهک را بالا می برند. مهمترین خاصیت چسب بتن ، افزایش چسبندگی بتن است.

چسب‌های بتن به دو دسته اپوکسی و لاتکس (پلیمری) قابل تقسیم هستند.همه‌ی چسب ها یا شامل پلیمر هستد یا هنگام واکنش شیمیایی حاصل می شوند. پلیمر ها موجب چسبندگی چسب ها می شوند.

برای مطالعه بیشتر : ضد یخ بتن

چسب بتن اپوکسی


چسب بتن اپوکسی محصول دو جزئی بسیار قدرتمند بر پایه رزین اپوکسی اصلاح شده می باشد که علاوه بر افزایش دوام بتن ، از مقاومت مکانیکی و قدرت چسبندگی بسیار زیادی برخوردار بوده و می تواند برای پیوند دادن بتـن جدید به بتـن قدیم مورد استفاده قرار بگیرد . همچنین بنا بر سازه اجرایی می توان از چسب بتن اپوکسی به عنوان آب بند کننده قدرتمند داخلی بتن نیز استفاده نمود. چسب بتن اپوکسی چسبندگی فوق العاده زیاد به سطوح زیرکار دارد و از مقاومت فوق العاده بالای کششی و مکانیکی برخوردار است این چسب قابلیت اجرا بر روی مقاطع زیرکار خشک را دارد و موجب حفظ خواص کیفی بتن می شود.

 

هر آنچه باید بدانید : محصولات فوق روان کننده بتن

کاربرد های چسب بتن اپوکسی


 • عملیات مرمت و ترمیم سازه های بتنی
 • اتصال بتن به مقاطع فلزی
 • قابلیت تزریق در انواع ترک ها
 • امکان کاربرد در سازه های با کاربری غرقابی
 • چسباندن بتن جدید به مقاطع بتنی قدیمی
 • چسباندن ورقه های FRP روی بتن

 

هر آنچه باید بدانید : تفاوت شاتکریت تر و خشک

 

چسب بتن لاتکس یا پلیمری


چسب بتن لاتکس یکی دیگر از پیوند دهنده‌هایی است که می توان از آن برای اتصال سطوح بتنی استفاده کرد چسب بتن پلیمری به عنوان یک افزودنی بر پایه لاتکس طراحی شده که همراه سیمان پرتلند و ماسه تشکیل ملات پر مقاومتی را میدهد. از کاربردهای استفاده از این چسب می توان به: 1- نصب سرامیک روی دیوار و کف‌، نصب سنگ مرمر‌، موزائیک‌، کاشی و ... 2-به عنوان لایه پیوند‌ زا در ترمیم سازه‌های بتنی، اشاره کرد.

 adhesive

 

 

کاربرد های چسب بتن لاتکس یا پلیمری


چسب های لاتکسِ غیر قابل حل شدن در آب، از پرکاربردترین چسب‌های بتن لاتکس هستند، از موارد کاربرد این نوع از این چسب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده جهت آب بندی سطوح پر تماس با آب
 • جهت تقویت چسب کاشی پودری
 • تقویت ملات بندکشی
 • در سرامیک کاری
 • آب بندی سطوح کف و جداره‌های استخر و حوض ها

 

هر آنچه باید بدانید : اثرات میکروسیلیس بر روی خواص بتن

 


 


No Internet Connection