بلاگ

مقالات عمرانی، مرجع تکنولوژی بتن، اطلاعات روان کننده بتن، ژل میکروسیلیس

افزودنی های بتن شرایط آب و هوایی گرم

افزودنی های لازم برای بتن ریزی در شرایط آب و هوایی گرم

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

عواملی مانند باد، دما و رطوبت هوا در فصل تابستان می توانند اثرات مخربی بر روی بتن ریزی داشته باشند و کیفیت نهایی بتن را دستخوش تغییراتی نامطلوب نمایند. وجود دمای بالاتر از حد مجاز در هنگام بتن ریزی، سرعت تبخیر آب را بالاتر برده و واکنش هیدراسیون را تسریع می نماید. در این شرایط، بتن سریعتر گیرش پیدا کرده و ترک های ناشی از انقباض ظاهر می گردد. از این رو، به منظور حفظ کیفیت بتن در طول فصول گرم سال و یا در شرایطی که محیط بسیار گرم و خشک است، باید تمهیدات ویژه ای را اتخاذ کرد.

یکی از راه های مناسب برای حفظ پایداری بتن، استفاده از برخی افزودنی های بتن است. این افزودنی ها گاهی به طور مستقیم و گاهی به شکلی غیر مستقیم به بهبود عملیات بتن ریزی کمک فراوانی می نمایند. در ادامه با برخی از مهمترین افزودنی های بتن که در فصول گرم سال کاربردی به نظر می رسند، بیشتر آشنا خواهیم شد. البته بهتر است قبل از آن، به برخی توصیه های عمومی در این مورد نیز توجه نمایید.

هر آنچه باید بدانید : بتن شفاف و ساخت آن

توصیه های عمومی


تا حد امکان قبل از بتن ریزی، قالب های فلزی را با پاشش آب سرد، خنک نمایید.
زمان رسیدن و تخلیه ی تراک میکسرها را طوری تنظیم نمایید که کمترین اتلاف وقت صورت گیرد و بتن ریزی به صورت پیوسته ادامه پیدا کند.
محیط کارگاه را از قبل نظم و ترتیب داده و برای بتن ریزی سریعتر، از تعداد بیشتری کارگر استفاده نمایید.
پس از بتن ریزی، سطح بیرونی بتن را با یک پوشش محافظ پوشانده و از تبخیر آب جلوگیری نماید. این کار می تواند با استفاده از عواملی مانند باد شکن ها، سایه بان ها، سیستم مه پاش و غشاهایی کیورینگ صورت پذیرد.
تا حد امکان سعی شود بتن ریزی در زمانی صورت بگیرد که دمای محیط کمینه است. به عنوان مثال، بتن ریزی در صبح زود (قبل از طلوع آفتاب) و یا در شب مناسب خواهد بود.

بتن ریزی در هوای گرم

برای مطالعه بیشتر : انواع روان کننده های بتن

افزودنی های لازم


بتن ریزی در هوای گرم، انرژی بیشتری از کارگران می گیرد. بهترین شرایط دمایی برای بتن ریزی 10 الی 30 درجه ی سانتی گراد است. گرمای بیشتر موجب بوجود آمدن ترک های انقباضی شده که ناشی از گیرش سریع سیمان و تبخیر سریع آب از سطح بتن است. این ترک ها به طور مستقیم بر روی دوام، نفوذپذیری، مقاومت فشاری و سایشی تأثیری مستقیم خواهد داشت. بنابراین در این شرایط از افزودنی های زیر می توان استفاده نمود.

کندگیر کننده ها


کندگیر کننده ها برای افزایش مدت زمان گیرش بتن به کار رفته و به کارگران این اجازه را می دهد که در مدت زمان بیشتری نسبت به جایدهی و پرداخت سطح بتن اقدام کنند. همچنین این مواد شیمیایی در مواقعی که روانی بتن (اسلامپ) به علت توقف های طولانی مدت در حین بتن ریزی، افت می نماید کمک می کند تا بتن روانی خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ نماید و به سرعت سفت نگردد. کند گیر کننده ها برای مدت زمان مشخصی (بسته به نوع فرمولاسیون مورد استفاده) گیرش بتن را به تعویق انداخته و شروع واکنش هیدراسیون را کند می کنند. اما به محض آن که اثر کندگیر کننده ها به پایان برسد، هیدراسیون سیمان به سرعت بالاتری ادامه پیدا کرده و بتن با شتاب بیشتری سخت خواهد شد.

دیرگیر کننده پودری بتن

کاهش دهنده های آب دیرگیر


افزودنی های کاهنده ی آب علاوه بر تأثیر مستقیم بر بهبود خواص مقاومتی بتن، به کارایی و شکل پذیری بهتر بتن نیز کمک شایانی می نمایند. کاهش آب اختلاط می تواند به خوبی مقاومت بتن را افزایش دهد. هنگامیکه این نوع از افزودنی ها به بتن اضافه می شوند، ذرات سیمان بهتر در مخلوط بتن پراکنده شده و هیدراسیون نیز به شکل مناسب تری آغاز می گردد. داریس لیگنو پلاست (DS-LSE) یکی از مواد افزودنی شیمیایی بتن است که هر دو خاصیت کاهندگی آب و کندگیری را برای بتن تازه به طور همزمان اعمال می کند.

روان کننده

فوق روان کننده های دیرگیر


فوق روان کننده ها کارایی و جریان پذیری (قابلیت روانی) بتن تازه را بدون افزودن آب اضافی به شکل فوق العادهای افزایش داده و استفاده از عملیات ویبره ی بتن را کاهش می دهند. فوق روان کننده ها در مقاطع پر آرماتور، مقاطع نازک، ستون های لاغر، تیرهایی که در آنها از مقدار زیادی خاموت (برشگیر) استفاده شده است و همچنین هنگامیکه تخلیه ی بتن به دلیل شرایط کارگاهی با مشکل مواجه است، کاربرد فراوانی دارد. بهترین نوع از فوق روان کننده ها در حال حاضر، استفاده از فوق روان کننده های با پایه ی پلی کربوکسیلات است. این بنیانهای اتری می توانند در دوز مصرف های بسیار پایین، علاوه بر حفظ اسلامپ بتن تا مدت زمان نسبتاً طولانی، به روانی بتن نیز کمک نماید. در انتخاب فوق روان کننده های ساخته شده بر پایه ی پلی کربوکسیلات باید سعی شود حتی الامکان از افزودنی هایی استفاده گردد که ماده ی جامد بیشتری در محلول داشته باشند و همچنین دارای وزن مولکولی بالاتر و طول زنجیره ای بلندتری باشند. فوق روان کننده ی داریس سوپرپلاست (DS-CSP)، و داریس ریتا پلاست (DS-CSR) دو محصولی هستند که می توانند علاوه بر افزایش فوق العاده ی روانی به حفظ اسلامپ نیز کمک شایانی نمایند. این افزودنی ها در فصول گرم موثر بوده و کاربرد فراوانی خواهند داشت.

فوق روان کننده

محصولاتی که در ساخت بتن کاربرد دارند : افزودنی های بتن


Daris Shimi Dpt.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید ) عضویت یا ورود به حساب کاربری.
Rate this post:
پیوست (0 / 1)
انتشار موقعیت