بلاگ

انواع چسب خمیری کاشت میلگرد

انواع چسب خمیری کاشت میلگرد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

کاشت و نصب میلگرد با چسب خمیری کاشت میلگرد یا همان کاشت آرماتور به منظور افزایش مقاومت و دوام سازه در مقابل عوامل محیطی و فشارهای وارده صورت می گیرد. در واقع کاشت میلگرد امروزه به یکی از کاربردی ترین و موثرترین روش ها جهت بالا بردن استحکام بتن تبدیل شده است و استفاده از آن بسیار رایج می باشد.


کاشت میلگرد به دلایل مختلفی روی سازه های بتنی اجرا می شود که از جمله آن می توان به تغییر نقشه های طراحی شده ساختمان و مشخصات فنی آن، عوض شدن شرایط بهره‌ برداری، تغییر کاربری، سهولت بیشتر در اجرا و دسترسی بیشتر به مصالح و تجهیزات اشاره نمود.

همان طور که می دانید جهت کاشت میلگرد در بتن نیز باید عملیات مختلفی را پشت سر بگذارید. جهت کاشت میلگرد باید مراحلی همچون سوراخ کردن بتن، شست و شو و تمیز کاری بتن و تزریق خمیرهای مخصوص میلگرد را انجام داد.

در واقع خمیر میلگرد به وسیله تجهیزات مخصوص و به منظور چسباندن میلگرد به بتن صورت می گیرد و مزایای فراوانی دارد. در ادامه می خواهیم شما را با مزایای خمیر میلگرد و انواع مختلف آن آشنا کنیم.

 

میلگرد ضوابط نمونه برداری و مشخصات آن

 

مشخصات فنی خمیر کاشت میلگرد

مواردی که در ادامه بیان می کنیم از جمله مشخصات فنی خمیر کاشت میلگرد می باشند:

• دارای استحکام فشاری ۱۰۹ مگاپاسکال

• استحکام کششی این محصول ۹۰ مگاپاسکال می باشد

• دارای استحکام خمشی ۸۴ مگاپاسکال می باشد

• مقاومت چسبندگی این محصول ۸۱ مگاپاسکال بوده و استحکام حرارتی آن نیز ۸۵ درجه سانتی گراد می باشد

• مقاومت به ضربه این نوع از خمیر میلگرد ۸/۷کیلوگرم بر متر می باشد

دراین بین نکته ای که بسیار مهم است و باعث افزایش کارآیی خمیر می گردد، کمک گرفتن از افراد با تجربه و متخصص در این زمینه می باشد.

 

کاربردهای خمیر کاشت میلگرد

همان طور که گفتیم خمیرهای کاشت میلگرد ویژگی ها و کاربردهای فراوانی دارند و از مهم ترین و ضروری ترین مواد در صنعت ساخت به شمار می رود. از جمله کاربردهای خمیر کاشت میلگرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• جهت کاشت میلگرد یا آرماتور در سطوح افقی یا عمودی بتن

• به منظور پر کردن شکاف های ایجاد شده در دیوار، کف و سقف سازه

• جهت نصب نمودن صفحات فلزی روی سطوح عمودی همچون دیوار و سقف

 

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

مزایای استفاده از خمیر کاشت میلگرد در صنعت ساخت و ساز

استفاده از این محصول مزایا و فواید زیادی را به دنبال دارد. مزایای خمیر کاشت میلگرد یا آرماتور عبارتند از:

• اجرا و نصب بسیار سریع و آسان

• بدون نیاز به حلال

• این محصول به صورت روان می باشد اما به هیچ عنوان شره نمی کند

• خاصیت چسبندگی به انواع سطوح بتنی، سنگی، فلزی و...

• قدرت چسبندگی بالا در محیط های مرطوب و نم دار

• عدم تاثیر پذیری از عوامل جوی و شرایط آب و هوایی


خمیر کاشت میلگرد چه ویژگی هایی دارد؟

خمیر کاشت میلگرد از مواد شیمیایی مخصوصی همچون رزین های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر تولید شده است. در واقع برای ساخت این نوع خمیر علاوه بر به کار بردن ترکیباتی مانند رزین های پلیمری، از افزودنی های بتن نیز در آن استفاده می شود.

افزودنی های بتن که در ترکیب خمیر کاشت مورد استفاده قرار می گیرند، شامل مواد نرم کننده جهت بالا بردن ویژگی انعطاف پذیری خمیر کاشت میلگرد و کاهش دمای تبدیل شیشه ای می باشد. همچنین از دیگر ترکیبات این خمیر می توان به پر کننده نیز اشاره نمود. پر کننده ها از انقباض خمیر کاشت میلگرد در هنگام گیرش و سخت شدن جلوگیری کرده و باعث تقویت و افزایش خصوصیات مکانیکی آن می گردند.

به صورت کلی از جمله ویژگی های خاص و مهم این گونه از خمیرها می توان به مواردی نظیر ویسکوزیته عالی در هنگام مخلوط شدن، زمان مصرف مناسب، مدت زمان نگهداری مناسب، دانسیته و اشباع سازی خوب و زمان تبدیل شدن ژله ای مناسب را نام برد.

البته باید تمام خمیرهای موجود دارای چنین قابلیت هایی باشند و این ویژگی ها به صورت عمومی برای هر نمونه از خمیر کاشت میلگرد صدق می کند. لازم به ذکر است که قدرت چسبندگی و مقاومت بالای خمیر کاشت میلگرد در برابر بارهای استاتیکی، بارهای دینامیکی و شبه دینامیکی بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین هنگام خرید توصیه می شود به ترکیبات موجود در خمیر به دقت توجه کنید.

چرا که بسیاری از خمیر های کاشت میلگرد اگر در مکان های اسیدی و خورنده قرار گیرند پس از مدتی و به تدریج توسط اسید موجود در محیط خورده شده و از بین می روند. در واقع باید در ترکیبات ساخت این نوع خمیر از موادی استفاده شود که از خاصیت خورندگی و سایش آن در چنین محیط هایی بکاهد.
انواع مختلف خمیر کاشت میلگرد

 

طبیعتاً خمیر کاشت میلگرد نیز مانند سایر محصولات تولید شده در صنعت ساخت و ساز، در انواع و اقسام مختلف ساخته شده است که هر کدام از آن ها دارای ویژگی ها و قابلیت های خاصی می باشند. لازم به ذکر است که جهت انتخاب و خرید خمیر کاشت میلگرد علاوه بر برند آن، باید اطلاعات کافی در زمینه شناخت خمیر کاشت را به دست آورید.

چرا که در ساخت خمیر های کاشت میلگرد از مواد مختلفی استفاده شده و در موارد گوناگونی کاربرد دارند. شما باید با توجه به نیاز خود و متناسب با نوع کاری که قرار است انجام دهید از خمیری استفاده کنید که ویژگی های لازم برای کار شما را داشته باشد.

در واقع خمیرهای تولید شده موجود در بازار شبیه هم نیستند و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. این نوع خمیرها بر اساس کاربرد، ترکیبات شیمیایی به کار رفته و مشخصات فنی و مکانیکی به سه دسته ی کلی تقسیم بندی می کنند:

1. خمیر کاشت میلگرد کپسول مانند
2. خمیر کاشت میلگرد کارتریجی
3. خمیر کاشت میلگرد حجمی

معرفی خمیر کاشت میلگرد کپسولی

این نوع خمیر از دسته خانواده رزین های پلی استر و اپوکسی وینیل استر می باشد که به صورت دو جزیی تولید و روانه بازار می شود. خمیر کاشت میلگرد برای میلگرد هایی که در قسمت بالایی دارای مهره می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

برای انجام این روش خمیرها را درون کپسول هایی به شکل شفاف و از جنس شیشه قرار می دهند. این نوع از خمیرها در اندازه و حجم های متنوع و داخل شیشه های شفاف تولید و ساخته شده است. خمیر کاشت میلگرد کپسولی به خمیر کاشت میلگرد یا بولت شیشه ای و پیچشی نیز معروف است و مواد سازنده آن رزین پلی استر و رزین اپوکسی می باشد.

جهت استفاده از خمیر کاشت میلگرد یا آرماتور باید ابتدا محفظه شیشه مانند آن را شکسته و در محل مورد نظر استفاده شود. چرا که این کار باعث گیرش بالای خمیر شده و به قدرت مقاومت و استحکام آن افزوده می شود. در حقیقت خمیر کاشت میلگرد کپسولی در محیط های اسیدی نیز بسیار مناسب می باشد و مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهد.


 

انواع مختلف خمیر کاشت میلگرد

معرفی خمیر کاشت میلگرد کارتریجی

این نوع خمیر کاشت، اغلب برای مکان هایی با سطح چوبی، بتنی و سنگی مورد استفاده قرار می گیرد و برای چنین مکان هایی بسیار مناسب می باشد. خمیر کاشت میلگرد کارتریجی به صورت دو جزیی بوده که جزء اول آن از موادی مانند رزین اپوکسی، پلی استر یا وینیل استر ساخته شده است و جزو دوم آن از مواد سخت کننده پلی آمین تشکیل شده است که به منظور کاشت میلگرد یا آرماتور در سطوح بتنی از این نوع خمیر استفاده می شود.

بسیاری از مردم و معماران عقیده دارند که این نوع خمیر از بین سه خمیر موجود در بازار بسیار بهتر می باشد و از سهولت اجرایی بالاتری برخوردار می باشد. البته لازم به ذکر است که قیمت خمیر کاشت میلگرد کارتریجی نسبت به دو نوع دیگر بسیار بالاتر می باشد .

 

خمیر کاشت میلگرد حجمی

خمیر کاشت میلگرد حجمی به طور معمول به صورت دو جزیی یا سه جزیی تولید و روانه بازار می شود. این نوع از خمیر از سه جزء بدون حلال و از موادی مانند رزین اپوکسی بیسفنول(A)، هاردنر بتن و پلی آمید تشکیل شده است.

خمیر کاشت میلگرد حجمی اغلب برای کاشت میلگرد در سطوح بتنی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای قدرت چسبندگی بسیار بالایی می باشد. همچنین این نوع از خمیر از مقاومت بالای کششی و خمشی نیز برخوردار می باشد که این ویژگی، از مهمترین خصوصیات آن به شمار می رود.

 

نکات ایمنی مهم هنگام استفاده از خمیر کاشت میلگرد

برای این که خمیر کاشت میلگرد کارآیی و ویژگی های لازم را داشته باشد باید بسیاری از نکات ایمنی را هنگام کار با این نوع خمیر مد نظر قرار دهید. در ادامه این نکات مهم را برای شما بازگو می کنیم.

1. برای ساخت خمیر کاشت میلگرد از هیچ گونه حلالی استفاده نشده است. بنابراین شما نیز هنگام کار با این خمیر برای کاهش ویسکوزیته از هیچ حلالی استفاده نکنید.

2. توصیه می شود قبل از خشک شدن کامل محصول آن را مورد استفاده قرار دهید. چرا که در آن از ترکیبات گرمازا به کار رفته است که ممکن است واکنشی از خود نشان دهد.

3. جهت نصب میلگرد ابتدا صبر کنید گیرش اولیه ایجاد شود سپس میلگرد یا آرماتور را داخل حفره یا شکاف قرار داده یا آن را جابه‌جا نمایید.


 

برای آب بندی بتن فونداسیون و استخر می توانید این بخش را مطالعه فرمایید

 

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

 
پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 

 

 

 
 

 

 


No Internet Connection