بلاگ

انواع آزمون های استاندارد میلگرد

انواع آزمون های استاندارد میلگرد

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

آزمایش های استاندارد میلگرد شامل آزمون هایی هستند که تا حد امکان بر اساس مشخصات و آزمایش های موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تهیه شده اند. در مواردی که استانداردهای ملی ایران در مورد برخی از آزمایش های استاندارد میلگرد تدوین نگردیده اند می توان از استاندارد های بین المللی استفاده نمود.


در سال‌های اخیر اصول و مقررات ساخت‌وساز بیش از گذشته رعایت می‌شود. کیفیت مصالح ساختمانی یکی از مواردی است که در این اصول و مقررات بر آن تأکید زیادی شده است. این اصول و مقررات در «فصل 10 مبحث نهم مقررات ملی ساختمان» گردآوری شده‌اند. مقاطع فولادی مانند میلگرد نیز برای به‌کارگیری در ساختمان باید ضوابط خاصی را دارا باشند که شما علاوه بر در نظر گرفتن راهنمای خرید میلگرد، باید اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید. در این مقاله شما را با انواع تست میلگرد و انواع آزمایش‌‌های میلگرد در ساختمان‌سازی مانند آزمایش توان کششی میلگرد، آشنا می‌کنیم. در این مقاله شما را با انواع تست میلگرد آشنا می شوید.

 

میلگرد ضوابط نمونه برداری و مشخصات آن

 

انواع آزمایش های استاندارد میلگرد


  • آزمایش کششی میلگرد
  • آزمایش کششی بعد از خم کردن و باز کردن خم ( برای میلگرد و سیم به قطر کمتر از ۹ میلی متر)
  • آزمایش خم کردن و باز کردن خم
  • آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن (آزمایش تیر)
  • آزمایش پیوستگی میلگرد با بتن ( آزمایش بیرون کشیدن میلگرد)
  • آزمایش وصله های جوش شده میلگرد
  • آزمایش خستگی میلگرد
  • آزمون تعیین ترکیب شیمیایی میلگرد
  • آزمون سنجش ابعاد و وزن

در ادامه اشاره ای به آزمایش های استاندارد میلگرد که از اهمیت بیشتری برخوردار هستند می شود:


 

آزمایش کشش میلگرد


آزمون کشش باید مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۸۱۰۳ انجام شود. در این آزمون برای تعیین میزان درصد ازدیاد طول کلی در حداگثر نیرو، بایستی نشانه گذاری هایی با فواصل مساوی بر روی طول آزاد نمونه آزمون ایجاد شود. فاصله میان نشانه گذاری ها باید۵، ۱۰ یا ۲۰ میلی متر متناسب با قطر میلگرد انتخاب شود. برای تعیین ویژگی های کششی، میزان سطح مقطع اسمی میلگرد باید در محاسبات مورد استفاده قرار گیرد.

 

هر آنچه باید بدانید : چسب بتن

 

آزمون خمش میلگرد


آزمون خمش نیز باید مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۸۱۰۳ انجام شود. نمونه آزمون باید تا زاویه ای بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ درجه حول فک خمش، متناسب با قطر میلگرد خم شود. برای انجام تست میلگرد از دستگاه خمش با اصول خود استفاده می کنند. سنبه و تکیه گاه جا گذاشته می شود، و می چرخند. لازم به ذکر است که یکی از سنبه ها نمی چرخد. آزمون در دمای بین ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی گراد صورت می گیرد و در نهایت میلگرد به شکل V می شود. بازرسی چشمی نمی تواند کیفیت قطعه را تعیین کند.

 

آزمون خستگی میلگرد


آزمون خستگی باید مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱-۸۱۰۳ انجام شود.

 برای مثال میلگردهایی که در آزمون‌های کشش یا خمش می‌شکنند، دیگر نتوانسته‌اند که تنش‌های وارده را تحمل کنند. همچنین نمونه‌های مشابه در آزمایش‌های خمش و کشش، اگر زیر فشار بارهای چرخشی و تناوبی قرار بگیرند؛ با تنس بسیار کمتری خواهند شکست. به چنین شکستگی‌هایی که در میلگردها به وجود می‌آید، شکستگی خستگی می‌گویند.

متخصصین درون آزمایشگاه‌ها برای اینکه آزمون خستگی در میلگرد را با دقت بیشتری انجام دهند، از میلگردهای خوابانده شده در بتن استفاده می‌کنند. همچنین معمولا آزمایش خستگی میلگرد روی نمونه‌هایی انجام می‌شود که تجربه آزمون خمش دارند. اهمیت این کار به قدری است که استفاده از چنین نمونه‌هایی برای آزمون خستگی به یک اصل تبدیل شده و در تمامی آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود.در دستگاه اندازه گیری آزمون خستگی به عنوان تست میلگرد ، توسط یک محرک هیدرولیکی و یا مکانیکی سیکل های تکراری تنش به نمونه وارد می شود. تنش های ماکزیمم و مینیمم در جریان دورهای مختلف اندازه گیری می شود. شمارنده ای برای تعیین دورهای تنش وارد بر نمونه وجود دارد. و موقعی که قطعه شکسته می شود، دستگاه به صورت خودکار متوقف می شود.

آزمون تعیین ترکیب شیمیایی میلگرد


بطور معمول تعیین ترکیب شیمیایی مطابق استاندارد ملی ایران به شماره ۱۰۹۷۹ انجام می شود. درصورت وجود اختلاف نظر در مورد روش مورد استفاده، ترکیب شیمیایی بایستی از طریق یک روش مرجع مناسب که در استاندارد ملی ایران شماره ۱۰۹۷۹ ارائه شده است، انجام شود.

میزان مواد اولیه در ساخت انواع آرماتور برای حفظ کیفیت و استقامت آن اهمیت دارد؛ به‌‌همین‌دلیل مشخص کردن میزان عناصر آلیاژی در گواهینامه میلگرد برای بررسی کیفیت آن واجب است.

 

آزمون سنجش ابعاد و وزن میلگرد


نمونه مورد ارزیابی ابتدا از نظر ابعاد و اندازه های مورد نظر، توسط وسایل سنجش دقیق اندازه گیری شده و با مقادیر ابعاد و رواداری میلگرد مطابق جداول استاندارد میلگرد و رواداری میلگرد ارزیابی می شود.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمایش های استاندارد میلگرد می توانید به استانداردهای ملی ایران به شماره های۳۱۳۲، ۱۷۹۷،۱۰۱۶ و ۱۰۱۴ مراجعه ننمایید.

 

برای آب بندی بتن فونداسیون و استخر می توانید این بخش را مطالعه فرمایید

Daris Azma

بتن ترکیبی است از سنگدانه، سیمان، آب و اندکی شعور. 

پدر بتن ایران زنده یاد استاد بزرگوار دکتر مهدی قالیبافیان 

 

 

 
 

 

 


No Internet Connection