بلاگ

ضد یخ بتن

انواع ضد یخ بتن

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ضدیخ بتن عمدتا به دو صورت مایع و پودری تولید و استفاده می گردد كه جهت اجتناب از يخ زدگی بتن در آب و هواي سرد و به منظور جلوگیری از توقف بتن‌ ريزي در اين شرايط آب هوايي در مخلوط‌ هاي بتني مورد استفاده قرار مي‌گيرند. از ضد یخ بتن برای رساندن مقاومت بتن به مقاومت هاي مورد نظر طراحي در شرايط آب و هوايي سرد استفاده مي‌شود. 

ضد یخ بتن پودری


ضد یخ بتن پودری، از ترکیب نمک‌های معدنی و کلسیم کلراید خالص با یک نسبت خاص تولید شده است.‌ که باعث افزایش گرمازایی در بتن، کاهش نقطه انجماد ملات، بتن، تامین زودرس مقاومت اولیه، افزایش انسجام و دوام بتن و ملات در برابر یخبندان و تسریع در گیرش می‌شود.‌ عمده مصارف ضد یخ بتن پودری در مناطق سردریز و یخبندان، زمان‌هایی که افت سریع دمای محیط پیش بینی می‌شود، است. گیرش سریع بتن جهت استفاده سریع در سازه بتنی، استفاده در بتن‌های غیر مسلح به دلیل حضور یون کلرید کاربرد دارد که این نوع ماده به علت یون کلراید فقط در بتن‌های غیر‌مسلح استفاده می‌شود. استفاده از این نوع  ضد یخ بتن در  بتن‌های مسلح، به علت این که بر پایه یون کلراید است، مجاز نیست.

برای مطالعه بیشتر : بتن ریزی در هوای سرد

ضدیخ بتن پودری را به دو روش استفاده می‌کنند‌:

ترکیب هم‌زمان با آب اختلاط بتن، پس از اختلاط بتن یا ملات به آن اضافه می‌شود.  میزان مصرف ضدیخ بتن به برودت‌ هوای محیط برای ۸ الی ۱۲ ساعت بعد از بتن ریزی و همچنین به عیار بتن بستگی دارد. لذا پیش بینی تغییرات دمای محیط به منظور تعیین دقیق مقدار مصرف باید همواره مورد توجه قرار گرفته شود

ضد یخ بتن مایع بدون کلراید


ضد یخ مایع بدون کلراید بر پایه نیتریت‌های سدیم و کلسیم حاوی یون‌های فعال واکنش‌گر است و مصرف آن در بتن در هوای سرد و یخبندان برتری‌های زیر را دارد، در جریان فعل و انفعالات شیمیایی با سیمان حرارت هیدراتاسیون درونی بتن تازه را بالا می‌برد و به روند گیرش (از ۱۲ ساعت به ۴ الی ۵ ساعت) آن سرعت می‌بخشد و ضمن کاهش نقطه انجماد آب خطرات ناشی از افت سریع حرارت محیط و یخ زدن آب در جسم بتن و ملات تازه را بر طرف می‌سازد در نتیجه به استحکام و دوام بتن در مقابل سیکل‌های متناوب یخبندان و ذوب می‌افزاید.

ضدیخ مایع بتن

عمده مصارف ضد یخ بتن مایع، جهت جلو‌گیری از یخ زدن بتن‌های مسلح و غیر مسلح، مناطق سرد‌ریز و یخبندان‌ (هوای سرد به شرایطی اطلاق می‌شود که متوسط دمای محیط برای بیش از ۳ روز متوالی کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد)، گیرش سریع بتن جهت استفاده سریع از سازه بتنی و قالب‌ها، زمانی که افت سریع دما پیش بینی می‌شود، قابلیت سازگاری با کلیه تیپ‌های مختلف سیمان است.

برای مشاهده محوصولات ضدیخ بتن به این بخش مراجعه فرمایید.

میزان مصرف ضد یخ بتن مایع به برودت هوای محیط برای ۸ الی ۱۲ ساعت بعد از بتن ریزی و همچنین یه عیار بتن بستگی دارد. لذا پیش بینی تغییرات دمای محیط به منظور تعیین دقیق مقدار مصرف باید همواره مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر سازه‌های با بتن ۳۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب ریخته شود و دما در شب به ۷- درجه سانتی گراد برسد باید ۵/۲٪ وزن سیمان مصرفی از ضدیخ استفاده نمود

ضد یخ بتن مایع با کلراید


ضد یخ بتن مایع با کلراید افزودنی است که با مکانیزم شتاب دهندگی در عمل هیدراتاسیون و کاهش دمای انجماد از یخ زدگی بتن در سرما و یخبندان، متلاشی شدن یا عدم کسب مقاومت بتن ‌جلوگیری می‌کند. این محصول کلرایدی بوده و در سازه‌های غیر مسلح بکار برده می‌شود. از مزایای استفاده از این نوع ضد یخ بتن، افزایش مقاومت اولیه و نهایی بتن‌، بتن ریزی در دماهای زیر صفر درجه، جلوگیری از یخ زدن بتن، جلوگیری از متلاشی شدن بتن در دماهای زیر صفر درجه، قابلیت سازگاری با انواع تیپ‌های مختلف سیمان، کاهش آب مصرفی تا ۱۰ درصد است.

ضدیخ پودری بتن

این محصول را می‌توان با بتن آماده قاطی کرد و پس از همگن شدن و اختلاط کامل بتن‌ریزی کرد یا می‌توان محصول  را در زمان ساخت بتن در بچینگ و یا به بتن آماده در تراک میکسر اضافه نمود. باید در نظر داشت به میزانی که ضد یخ بتن ریخته می‌شود باید از وزن آب مصرفی کاسته شود همچنین قبل از بتن ریزی، سطح قالب‌ها و آرماتور‌ها را از برف و آب بزدایید. نکته مهم این محصول کلرایدی بودن است و به هیچ عنوان در سازه‌های مسلح نباید به کار برده شود

 

 

 
Daris Shimi Dpt.

No Internet Connection